Poprzedni rząd nacjonalistyczny odmówił wstąpienia do Prokuratury Europejskiej w imię suwerenności kraju. Zamiast tego nowo powstałe mocarstwa proeuropejskie uczyniły z tego propagandową obietnicę.
Premier Donald Tusk zapowiedział w środę, 27 grudnia, że Polska przystąpi do Prokuratury Europejskiej, co m.in. ułatwi kontrolę funduszy europejskich przyznawanych temu krajowi. Rada Ministrów wręczyła zieloną flagę”Do pilnego powiadomienia» członek – ogłosił Donald Tusk po posiedzeniu swojego gabinetu.
Ten wynik”Dostęp do funduszy europejskich i korzystanie z nich powinny być łatwiejsze, szybsze, przejrzyste i zgodne z przepisami– powiedział reporterom. Dołączenie do Prokuratury Europejskiej było częścią obietnic wyborczych mocarstw proeuropejskich, gdy ich rząd formował się w połowie grudnia przed październikowymi wyborami.
Przyłączyły się 22 kraje
Poprzedni nacjonalistyczno-populistyczny rząd odmówił przystąpienia do Prokuratury Europejskiej, uważając, że może to ingerować w uprawnienia lokalnego wymiaru sprawiedliwości i tym samym ograniczać suwerenność kraju. Wchodząca w życie w 2021 r. Prokuratura Europejska z siedzibą w Luksemburgu wraz z prokuratorami europejskimi reprezentowanymi w państwach członkowskich jest odpowiedzialna za prowadzenie dochodzeń w sprawie przestępstw naruszających interesy finansowe Unii Europejskiej (oszustwa związane z podatkiem VAT, oszustwa finansowe Europejczyków, korupcja, pranie pieniędzy. )
Jak dotąd do Prokuratury Europejskiej przystąpiły 22 kraje. Oprócz Polski przystąpienia do organizacji odmówiły cztery inne kraje: Dania, Szwecja, Węgry i Irlandia.
„Guru mediów społecznościowych. Bardzo upada. Wolny fanatyk kawy. Entuzjasta telewizji. Gracz. Miłośnik internetu. Nieskrępowany wichrzyciel.”
More Stories
Euro 2024: Holandia od tyłu pokonała Polskę w finale grupy C przeciwko Francji
W Polsce protest przeciwko wykorzystaniu sztucznej inteligencji w radiu
Polska zabiega o czasowe zawieszenie praw azylowych z UE