Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Tunezja-Polska: W stronę nowej dynamiki gospodarczej i handlowej

Tunezja-Polska: W stronę nowej dynamiki gospodarczej i handlowej

Prezes Tunezyjskiego Związku Przedsiębiorstw Narodowych Aslan Ben Rajab stwierdził podczas tunezyjsko-polskiego sympozjum na temat promocji handlu i ekonomii, które odbyło się w środę w Tunisie, że w stosunkach między Tunezją a Polską musi nabrać nowej dynamiki gospodarczej i handlowej.

Tunezja-Polska: W stronę nowej dynamiki gospodarczej i handlowejWedług niego sympozjum to, które zostało zorganizowane z inicjatywy CONECT we współpracy z Krajową Izbą Gospodarczą, stanowi szansę na ułatwienie wymiany między obydwoma krajami i podjęcie konkretnych działań wzmacniających dwustronną współpracę gospodarczą.

Podczas tego spotkania polskie podmioty gospodarcze wyraziły gotowość do inwestowania w Tunezji, szczególnie w perspektywicznych sektorach, takich jak technologie odpowiedzialne za środowisko, zaawansowany przemysł mechaniczny, turystyka oraz przemysł spożywczy i rolniczy.

Oświadczyli także, że są gotowi wzmocnić handel między obydwoma krajami i pobudzić inwestycje.

Ambasador RP w Tunezji Justyna Borazińska potwierdziła, że ​​jej kraj dąży do ustanowienia silnych relacji pomiędzy strukturami reprezentującymi inwestycje w obu krajach, bez zakłócania tych relacji cyklicznymi okolicznościami, dodała, że ​​jej ambasada jest gotowa ułatwić wydawanie wiz Tunezyjczykom biznesmeni.

W 2021 r. handel pomiędzy Polską a Tunezją nadal rósł pomimo pandemii koronaawirusa. Jak wynika z danych Ambasady RP w Tunezji, wolumen wymiany handlowej wzrósł o 8,2% w porównaniu z rokiem ubiegłym i osiągnął poziom 470,2 mln dolarów.

Eksport Polski do Tunezji wyniósł 153,1 mln dolarów (wzrost o 17,7%), a import 317,1 mln dolarów (+4,2%).

Handel pomiędzy Polską a Tunezją w dużej mierze opiera się na współpracy przedsiębiorstw, przy czym wiele tunezyjskich fabryk zleca polskim firmom podwykonawstwo (głównie w sektorze kabli elektrycznych, części samochodowych i tekstyliów), co przekłada się na większą wartość polskiego importu z Tunezji (półprodukty -) Wyroby gotowe z wartością dodaną dla polskich fabryk do dalszego przetworzenia) i niższą wartością dla polskiego eksportu do Tunezji.