SAlbo przez długi czas zawieszenie rotacyjnej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej (UE) jednemu z jej państw członkowskich było przedmiotem akademickich spekulacji. Ale pytanie naprawdę powstaje dzisiaj. Parlament Europejski Zdecydował się więc na 1każdy Czerwiec Domaganie się od Rady Unii Europejskiej zablokowania prezydencji węgierskiej, która ma się rozpocząć 1każdy lipiec 2024 r.
Chociaż taka możliwość nie jest przewidziana w traktatach, groźba zablokowania prezydencji krnąbrnego państwa członkowskiego może okazać się jednym z najskuteczniejszych narzędzi Brukseli do wywierania nacisku nie tylko na Węgrzech, ale także na Polsce, której prezydencja byłaby następująca po Budapeszcie . , do poszanowania ich zobowiązań do praworządności.
Rotacyjna prezydencja w Radzie Unii Europejskiej to spuścizna przeszłości, kiedy ta instytucja reprezentująca różne europejskie rządy nie miała stałego przewodniczącego. Odnawialna prezydencja stopniowo traciła wpływy na rzecz nowej postaci stałego przewodniczącego innej instytucji, Rady Europy, ucieleśnionej dziś przez Charlesa Michela. Jednak prezydencja rotacyjna, która nie jest pozbawiona władzy, nadal istnieje i pozostaje cechą europejskiej machiny instytucjonalnej. Państwo członkowskie, które przewodniczy Radzie, ma prawo ustalać porządek obrad, przewodniczyć prawie wszystkim posiedzeniom ministerialnym oraz reprezentować Radę w stosunkach z innymi instytucjami.
walka nie do pogodzenia
Powstaje zatem zasadne, ale niepokojące pytanie: w jaki sposób państwo członkowskie UE – takie jak Węgry czy Polska – które było wielokrotnie potępiane za łamanie podstawowych wartości Unii Europejskiej i którego dostęp do funduszy został zawieszony z powodu Ten? Powód, czy mógłby stanąć na czele jednej z głównych instytucji europejskich?
Jak rząd o wątpliwej uczciwości może sprawować tak rotacyjną prezydencję? W jaki sposób rząd podlegający procedurze określonej w art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej, której celem jest ochrona podstawowych wartości europejskich, może przewodniczyć posiedzeniom Rady, których celem jest zajmowanie się tymi samymi kwestiami? Czy nie istnieje nierozwiązywalny konflikt między sprawowaniem rotacyjnej prezydencji w Radzie a ciągłym łamaniem prawa europejskiego?
Istnieje kilka opcji radzenia sobie z tym problemem. Pierwsza możliwość to dostosowanie kolejności krajów sprawujących rotacyjną prezydencję poprzez głosowanie większością kwalifikowaną państw członkowskich. Może to odłożyć w nieskończoność rotacyjną prezydencję Węgier i Polski w oczekiwaniu na wywiązanie się przez te kraje ze zobowiązań wynikających z członkostwa w Unii.
Pozostało Ci do przeczytania 58,49% tego artykułu. Poniższe informacje są przeznaczone wyłącznie dla subskrybentów.
„Profesjonalne rozwiązywanie problemów. Pragnący być pionierem kulinarnym. Przyjazny miłośnik piwa.”
More Stories
Najlepsze filmy związane z kasynami i zakładami bukmacherskimi
Podatki w zakładach bukmacherskich w Polsce – co warto wiedzieć?
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy