The Moon Race - nowy konkurs kosmiczny o globalnym zasięgu

Dnia 1 października na Międzynarodowym Konkresie Astronautycznym w Bremie, w Niemczech, ogłoszony został The Moon Race - nowy konkurs o międzynarodowym zasięgu mający na celu akcelerację postępu technologicznego poprzez wsparcie startupów i małych przedsiębiorstw w rozwoju technologii, która mogłaby zostać wykorzystana do trwałej i utrzymywalnej eksploracji Księżyca oraz głębokiego kosmosu.

Airbus wraz z partnerami w postaci agencji i firm rozsianych po całym świecie chce umożliwość przetestowanie w realnych warunkach kluczowych technologii, które są konieczne do załogowej i długotrwałej eksploracji przestrzeni kosmicznej. The Moon Race skierowany jest do inżynierów, startupów i małych przedsiębiorstw, które mogą rozwijać technologie rozwiązujące najważniejsze problemy, na które napotka ludzkość w trakcie kolonizacji i eksploracji kolejnych ciał niebieskich.

Konkurs podzielony został na cztery kategorie tematyczne:

  • Produkcja, w której nacisk położony zostanie na wytwarzanie urządzeń i obiektów bezpośrednio na Księżycu
  • Zasoby, gdzie najważniejsze będzie pozyskiwanie lokalnych zasobów o dużym zapotrzebowaniu, np. wody pitnej
  • Energia, a dokładnie jej wydajne pozyskiwanie oraz przechowywanie
  • Biologia, czyli pierwsza plantacja na Księżycu

Uczestnicy oraz ich projekty będą oceniani pod kątem następujących czynników:

  • wydajność,
  • skalowalność,
  • innowacyjność
  • dotarcie do opinii publicznej

Konkurs będzie trwał 5 lat i podzielony został na kilka kluczowych etapów o rosnącej trudności. Każdy uczestnik w momencie zgłaszania swojej kandytury musi określić w której kategorii będzie brał udział.


Etap I: Propozycja

Na początku 2019 roku otwarta zostanie oficjalna rejestracja w programie. Wtedy też będzie czas na tworzenie się ekip, firm i organizacji, które zechcą wziąć udział w programie The Moon Race.

Etap II: Prototyp

W 2020 roku wszyscy uczestnicy zobowiązani zostaną do zaprezentowania prototypowego rozwiązania opracowywanej przez siebie technologii. Dowód słuszności koncepcji zostanie nagrodzony finansowo, co ma pomóc w dalszym rozwoju projektu.

Etap III: Rozwój

Do 2021 roku uczestnicy będą mieli czas na rozwój zaproponowanej przez siebie technologii. Na tym etapie będą mogli przetestować swoje urządzenia w symulowanych warunkach księżycowych dzięki dostępowi do najlepszych placówek naukowych. Etap ten także zakończy się nagrodą finansową na wsparcie dalszego rozwoju.

Etap IV: Budowa

Do 2023 uczestnicy powinni mieć zbudowane egzemplarze, które potencjalnie moga polecieć w misji Księżycowej. Na zakończenie przewidziana jest oczywiście nagroda finansowa oraz potencjalna możliwość lotu na Księżyc, czyli przejście do ostatniego etapu konkursu.

Etap V: Lot na Księżyc

Ostatni etap, który rozstrzygnięty zostanie w 2024 roku. Współzawodnictwo ma zakończyć się wysłaniem najlepszych projektów w misji na Księżyc, gdzie sprawdzą się w realnych warunkach kolonizacyjnych, a ich twórcy zostaną dodatkowo nagrodzeni finansowo.


Europejska Agencja Kosmiczna pokłada wielkie nadzieje w trwałej eksploracji Księżyca oraz pobycie człowieka na jego orbicie. Jednocześnie przygotowuje projekt Lunar Orbital Platform Gateway, który w uproszczeniu będzie stacją kosmiczną orbitującą wokół Srebrnego Globu. Taki wyścig technologiczny może pomóc uczestnikom stworzyć pionierskie technologie, mogące być kluczem do stworzenia nowej, kosmicznej ekonomii, a im samym zając czołowe pozycje w rozwijającym się wyścigu.

Uczestnicy programu The Moon Race zostaną ujawnieni na następnej edycji Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego w 2019 roku, podczas którego nastąpi oficjalny start rywalizacji. Wysokość nagród finanansowych zostanie publicznie ujawniona przy otwarciu zapisów.

Jednym z głównych partnerów jest firma Blue Origin, która obecnie pracuje nad swoją pierwszą orbitalną rakietą, New Glenn. Będzie ona w stanie wynieść całkiem spory ładunek na Księżyc, więc można oczekiwać, że to właśnie za pomocą tej rakiety dostarczone zostaną zwycięskie projekty uczestników The Moon Race.


Source: The Moon Race