The Boring Company wybuduje sieć tuneli pod Los Angeles

Dziś o 04:00 rano czasu polskiego odbyła się sesja informacyjna firmy The Boring Company, podczas której jej założyciel - Elon Musk - poinformował o najbliższych planach firmy zakładających budowę pełnoskalowego systemu transportu pod Los Angeles.

The Boring Company postawiło sobie za cel rozwiązanie problemu “nudnych” i utrudniających życie korków ulicznych. W tym celu planują wybudować podziemną, wielopoziomową sieć tuneli, wewnątrz których pojazdy i ludzie poruszać się będą na specjalnie do tego zaprojektowanych, elektrycznych “sankach”. Owe “sanki” mają osiągać prędkość 240 km/h i autonomicznie zmieniać poszczególne poziomy tuneli, tak aby pasażer dostał się jak najszybciej do celu swojej podróży. Tunele mogą być także wykorzystane do stworzenia podziemnego systemu Hyperloop. Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że może być ono tańsze od tradycyjnego naziemnego odpowiednika.

Sesja została przeprowadzona w formie Q&A (Questions and Answers), która polega na tym, że osoba prowadząca odpowiada na zadawane jej przez zgromadzonych pytania. Jedną z najbardziej zaskakujących rzeczy, o której się dowiedzieliśmy jest fakt, że przejażdżka “Loopem” ma kosztować zaledwie 1$. Firma posiada kilka pomysłów na to, w jaki sposób uczynić budowę i wykorzystanie tuneli tanimi.

System tuneli pod Los Angeles będzie posiadać wiele poziomów i pasów ruchu, co sprawi, że będzie wyglądał jak podziemna autostrada. Autostrada, która umożliwi transport jedynie elektrycznych i autonomicznych pojazdów The Boring Company. Wszystkie tunele mają być ze sobą połączone i tworzyć wielką pętlę, którą firma nazywa dosłownie “Loop”.

W jaki więc sposób firma chce uczynić drążenie tuneli tańszym? Aby to osiągnąć planują pionowo zintegrować cały proces budowy tunelu. The Boring Company już w tej chwili produkuje na miejscu własny beton, który jest wymagany do budowy zbrojonych ścian bez przerwy drążonego tunelu. Lokomotywa wykorzystywana do wyciągania skał i brudu wyposażona została w dwa silniki elektryczne Tesli Model 3. Nie tak dawno zostało ogłoszone, że Tesla sprzeda firmie The Boring Company silniki elektryczne i akumulatory o wartości 400 000 dolarów.

Przyzwyczailiśmy się już, że firmy Elona Muska potrafią zarobić pieniądze na dosłownie wszystkim. I tak, wydobywana przez maszyny drążąca ziemia jest wykorzystywana do produkcji cegieł, które mają być oczywiście tańsze od pozostałych cegieł na rynku i dostępne dla każdego. Zarobione w ten sposób pieniądze pomogą w finansowaniu projektu “Loop” nie tylko w Los Angeles, ale i w innych miastach. Cena pojedynczej cegły będzie wynosić około 10 centów. Firma szacuje, że koszt pozbycia się wydobytej ziemi może oscylować aż w okolicy 15% kosztów całego tunelu. Jej wykorzystanie do produkcji cegieł znacznie obniża koszty budowy.

Kolejną ważną kwestią, o której firma informowała już jakiś czas temu jest zwiększenie prędkości wiercenia. Maskotka TBC, ślimak “Gary” porusza się z prędkością 0,048 km/h. Jest to prędkość, którą maszyny drążące firmy mają w przyszłości osiągnąć poprzez zwiększenie ich mocy. Co ciekawe, również one napędzane i zasilane będą produktami Tesli. Firma pracuje obecnia nad drugą maszyną drążącą, która będzie hybrydą tradycyjnych rozwiązań z maszyną nowej generacji firmy The Boring Company. Prowadzone są również prace nad budową trzeciej z maszyn.

Elon Musk przedstawił również różnice pomiędzy tradycyjnym metrem, a tunelami The Boring Company. Po pierwsze, system transportu TBC będzie charakteryzował się znacznie większą ilością przystanków. W ten sposób firma będzie w stanie zaoferować transport dużo bliżej ostatecznego celu podróży bez konieczności zatrzymywania się i przesiadania na stacjach pośrednich.

Jak sam Musk dodaje, większość stojących przed firmą wyzwań inżynieryjnych jest całkiem prosta. Nic dziwnego, że prace nad systemem idą bez większych problemów, skoro w projekt zaangażowani zostali inżynierowie rakietowi ze SpaceX. Połączenie przemysłu kosmicznego, rozwiązań Tesli oraz pieniędzy Muska pozwala sądzić, że “Loop” powstanie dużo wcześniej niż mogłoby się wydawać.

Tunel pod Los Angeles jest tylko jednym z wielu projektów, nad którymi pracuje The Boring Company. Firma otrzymała ostatnio spory zastrzyk finansowy w postaci 112,5 miliona dolarów zainwestowanych przez Elona Muska więc bez problemu może sobie na to pozwolić. Obecnie rozwijane są projekty systemów transportu w Chicago i na wschodnim wybrzeżu USA w rejonie Waszyngtonu i Nowego Jorku. Dowiedzieliśmy się też, że już w przyszłym roku może zostać rozpoczęta budowa podziemnego systemu Hyperloop pomiędzy Los Angeles, a San Francisco.

Jeszcze przed rozpoczęciem sesji informacyjnej, firma poinformowała o nawiązaniu współpracy z LA Metro - agencją zarządzającą transportem publicznym w hrabstwie Los Angeles. Przedsiębiorstwa będą współpracować nad budową nowej nitki tunelu The Boring Company, którego koncepcja została ogłoszona w zeszłym miesiącu.

Całe wystąpienie dostępne jest w filmie poniżej


Obserwuj @glodniwiedzy - znajdziesz tu najciekawsze informacje ze świata.


Źródło: Electrek.co