The Boring Company stawia na pierwszeństwo pieszych i rowerzystów

Elon Musk podzielił się wczoraj kilkoma nowymi informacjami na temat The Boring Company. Najważniejszą rzeczą, o której się dowiedzieliśmy jest to, że system transportu The Boring Company będzie stawiał na pierwszeństwo pieszych i rowerzystów poruszających się w specjalnie dla nich zaprojektowanych, elektrycznych i autonomicznych busach. Oczywiście nie oznacza to w żadnym wypadku, że firma rezygnuje z transportu pojazdów. Chodzi raczej o sytuację, w której natężenie ruchu jest wysokie i to właśnie wtedy piesi i rowerzyści mają być traktowani priorytetowo.

Głównym celem jaki postawiło przed sobą przedsiębiorstwo The Boring Company, jest eliminacja niezwykle uciążliwych i narastających korków. Aby rozwiązać ten problem, firma planuje przenieść transport publiczny pod ziemię i uczynić go niejako trójwymiarowym. Wydawać by się mogło, że dużo łatwiejszym rozwiązaniem byłoby stworzenie, od wielu lat zapowiadanych, samochodów potrafiących zarówno poruszać się po dwuwymiarowej jezdni, jak i ponad nią. Problemów z latającymi samochodami jest kilka i dziwi fakt, że wiele firm wciąż drąży tę koncepcję. Generowałyby one głośny hałas, są podatne na warunki atmosferyczne i zdecydowanie powodują niepokój wśród przechodniów tuż pod nimi. Dlatego małe, rozmieszczone na różnych głębokościach, podziemne tunele są dużo lepszym rozwiązaniem i oferują nam, w przeciwieństwie do latających samochodów, kilka korzyści.

Po pierwsze, tunele są odporne na warunki atmosferyczne. Dodatkowo, te drążone przez The Boring Company mają być odporne na trzęsienia ziemi. Jest to szczególnie ważne jeśli weźmiemy pod uwagę to, iż pierwsze z nich powstają w podatnej na wstrząsy sejsmiczne Kalifornii. Po drugie, budowa tuneli jest niezauważalna i cicha dla wszystkich na powierzchni, a przynajmniej tak zapewnia firma. Największą zaletą podziemnych tuneli jest prawdopodobnie to, że podczas ich budowy, nie istnieje coś w rodzaju limitu poziomów tuneli. Oznacza to, że możemy drążyć na dowolną głębokość w górę i w dół, co znacząco ułatwia przystosowanie ich do każdego poziomu ruchu drogowego. Dzięki temu możemy dostać się z punktu A do B w bardzo krótkim czasie.

Podczas pierwszej wizualizacji systemu tuneli The Boring Company, która została zaprezentowana około 11 miesięcy temu, mogliśmy zauważyć przede wszystkim samochody poruszające się wewnątrz nich, na specjalnie do tego zaprojektowanych, elektrycznych sankach. Być może wyglądają one niepozornie, ale mają się rozpędzać do 240 km/h. Na opublikowanej prezentacji mogliśmy dostrzec również przeszklony, autonomiczny pojazd, służący do transportu pieszych i rowerzystów. To właśnie jemu poświęcona została zaktualizowana wersja prezentacji, którą możemy zobaczyć poniżej. Niestety pojazd nie otrzymał jeszcze oficjalnej nazwy, ale Elon nazwał go podziemnym, autonomicznym, elektrycznym busem, który porusza się z prędkością 240 km/h i automatycznie przemieszcza się pomiędzy tunelami i ich poziomami. Owe elektryczne busy mają posiadać pierwszeństwo przed zwykłymi, elektrycznymi autami, o czym poinformował przed kilkoma dniami Elon Musk.

https://twitter.com/elonmusk/status/972245615735222273

Z mniejszych ciekawostek dowiedzieliśmy się również, że ilość widocznych na filmie przystanków ma iść w tysiące. Tak może wyglądać przyszłość transportu miejskiego. To jednak nie wszystko. Firma celuje również w budowę podziemnej kolei Hyperloop, która ma być prostsza i tańsza od proponowanych do tej pory rur na powierzchni.


Obserwuj @glodniwiedzy - znajdziesz tu najciekawsze informacje ze świata.


Źródło: Twitter