Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Thales wyposaży nowe polskie fregaty

Thales wyposaży nowe polskie fregaty

Polska fregata, zbudowana w brytyjskiej stoczni Babcock, zostanie wyposażona przez firmę Thales Babcocka

Francuska grupa obronna podpisała kontrakt o wartości 400 mln euro na dostawę systemu walki, sonaru i czujników do łodzi budowanych przez brytyjską firmę Babcock.

Nowy duży kontrakt dla Thalesa w wojskowym sektorze morskim. Francuska grupa obronna ogłosiła dziś rano podpisanie z Polską zamówienia o wartości 400 mln euro na zakup jej sił morskich. Thales dostarczy system walki, a także sonar i czujniki – oczy i uszy – dla trzech nowych polskich fregat, zamówionych w marcu 2022 roku od brytyjskiego producenta Babcock. Łodzie budowane dla Polski mają wspólną konstrukcję z brytyjskimi fregatami T31, również wyposażonymi przez firmę Thales.

W szczególności angielskie i holenderskie spółki zależne Thales dostarczą do Polski system zarządzania walką TACTICOS, zestawy sonarowe (system kadłubowy BlueHunter i hol Captas-2), radary obserwacji i kierowania ogniem, a także czujniki podczerwieni 360 stopni. Fregaty Marynarki Wojennej klasy Miecznik. Pierwszy statek ma wejść do czynnej służby w 2029 r. Fregaty te to łodzie wielozadaniowe, przeznaczone zwłaszcza do zabezpieczania morskich szlaków komunikacyjnych i kluczowej infrastruktury. „Znacząco zwiększy możliwości Marynarki Wojennej RP i będzie stanowić ważny wkład dla Polski w ramach Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO).„, potwierdza Thales.

50 najlepiej wyposażonych żołnierzy piechoty morskiej na świecie

Kontrakt ten jest efektem strategicznej umowy o współpracy, którą Thales podpisał w 2022 roku z polskim konsorcjum PGZ-Miecznik. W szerszym ujęciu strategiczne partnerstwo nawiązane pomiędzy Polską a Wielką Brytanią – dwoma krajami szczególnie zaangażowanymi we wspieranie Kijowa w obliczu agresji Moskwy. (Warszawa i Kijów pracują nad zakończeniem „kryzysu zbożowego”, który spowodował, że Polska zawiesiła pod koniec września dostawy broni na Ukrainę.)

Dla Talesa, „To wielki sukces osiągnięty przy wsparciu rządu brytyjskiego. W przyszłości będziemy kontynuować nasze historyczne relacje z Polską, z czego oba nasze kraje w pełni skorzystają.” Witamy Alexa Cresswella, dyrektora generalnego Thales UK. Francuska grupa, lider wojskowych operacji morskich, wyposaża ponad 50 sił morskich na całym świecie w systemy obrony przeciwlotniczej, walki nawodnej i przeciw okrętom podwodnym oraz systemy bezpieczeństwa i ochrony na morzu..

Na obronę przeznacza się 4% PKB

Jeśli chodzi o Polskę, kraj sąsiadujący z Ukrainą, to ona w dalszym ciągu dozbraja się w szybkim tempie. Z ambicją stworzenia pierwszej armii Unii Europejskiej. Rzeczywiście, od inwazji na Krym w 2014 r. przeznaczyła na obronność ponad 2% swojego PKB (standard NATO). W zeszłym roku Warszawa ogłosiła, że ​​celuje w 4% PKB z budżetem na poziomie ok. 29 mld euro rocznie w krótkim okresie wobec 20,5 mld euro w 2023 r. (i 12 mld euro w 2022 r.). Zdaniem wielu obserwatorów, uczyniłoby to z Polski czołowe państwo pod względem wydatków NATO. Na przykład Francja w 2022 roku przeznaczy na obronność 1,9% swojego majątku narodowego.

” data-script=”https://static.lefigaro.fr/widget-video/short-ttl/video/index.js” >

READ  Niemcy zastępują transportery opancerzone dostarczone przez Grecję na Ukrainę