Często choroba Alzheimera jest diagnozowana wiele lat po wystąpieniu choroby. Jednak testy i gry na smartfonach mogą pozwolić na wykrycie go na wczesnym etapie.
Choroba Alzheimera to prawdziwa plaga, która dotyka we Francji około 1,2 miliona osób. Na całym świecie co trzy sekundy ktoś zapada na tę przypadłość. Jest po prostu ogromny i nikt nie jest oszczędzony! Ta choroba neurowegetatywna powoduje szczególną niepełnosprawność, ponieważ stopniowo powoduje, że osoba dotknięta chorobą traci zdolności poznawcze i niezależność. Jeśli jednak obecnie nie ma leku, który mógłby wyleczyć tę chorobę, ważne jest, aby ją wykryć jak najszybciej, aby móc zatrzymać jej skutki i spowolnić jej postęp. Jednak identyfikacja zmian poznawczych związanych z chorobą Alzheimera u osób starszych nie jest łatwa we wczesnych stadiach choroby. Naukowcy z Mass General Brigham Hospital, dużego szpitala w Stanach Zjednoczonych, zbadali tę kwestię i odkryli, że wczesne oznaki choroby można wykryć za pomocą gier pamięciowych zainstalowanych na smartfonie. Prosta i nieograniczona metoda!
W badaniu opublikowanym w listopadzie w czasopiśmie Annały neurologiiNaukowcy wyjaśnili, że przeprowadzili testy na 164 osobach w wieku od 60 do 91 lat, bez zaburzeń funkcji poznawczych. Jednak u 36 z nich stwierdzono wysoki poziom amyloidu, co jest wczesnym objawem choroby Alzheimera. Wszystkim ochotnikom poddano test o nazwie BRANCH (Boston Multi-Day Telemetry Assessment of Neurocognitive Health) dwanaście minut dziennie przez tydzień. Ci ostatni mieli na swoich smartfonach trzy różne gry. Pierwsza polegała na zapamiętaniu sześciu znaków drogowych powiązanych z liczbami, a następnie zidentyfikowaniu par numerów znaków, natomiast w drugiej proszono uczestników o zapamiętanie cen kilku artykułów spożywczych. Wreszcie ostatnia gra wymagała ode mnie zapamiętania imion kilku twarzy. Uczestnicy przeszli także bardziej standardowe testy poznawcze w formie kwestionariuszy. Po monitorowaniu wyników wydawało się, że ćwiczenia faktycznie umożliwiły wykrycie zmian poznawczych u osób starszych z wysokim poziomem amyloidu, u których w związku z tym choroba Alzheimera rozwija się we wcześniejszym stadium, przy czym w tym ostatnim przypadku występuje krzywa uczenia się w dół.
Obecnie test BRANCH nie jest przeznaczony do powszechnego udostępniania na smartfonach, a jedynie do celów badawczych i zostanie uwzględniony w badaniach klinicznych. Nie jest to jednak pierwsze badanie, w którym osiągnięto takie wyniki. Gra zaprojektowana w 2016 roku o nazwie Morze BohaterówUmożliwia także wykrycie wczesnych stadiów choroby poprzez badanie zdolności graczy do orientowania się w przestrzeni trójwymiarowej – pozycjonowanie i poruszanie się w przestrzeni to jedne z pierwszych zdolności poznawczych, na które gracze mają wpływ. . Celem jest zapisanie trasy łodzi na mapie, aby przepłynąć ją przez określone punkty. Każdy gracz musi w ograniczonym czasie poprowadzić łódź w trójwymiarowym świecie, podążając określoną trasą, przez kilka poziomów trudności. gra Zostało już przetestowane przez ponad cztery miliony graczy na całym świecie w latach 2016-2019. Jako taki, to jest Zawsze warto ćwiczyć mózg, włączając gry mobilne!
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Słynny obraz centralnej czarnej dziury w Drodze Mlecznej, Sgr A*, będzie błędny!
Lekarze apelują o systematyczne badania przyszłych matek
SpaceX planuje zrobić znacznie lepiej ze Starship 6 i zapowiada się niesamowicie!