Prorosyjski rząd słowacki chce dostać w swoje ręce radiofonię publiczną. Polski rząd chce przywrócić wolność prasy po proeuropejskiej, ultrakonserwatywnej partii.
Opublikowany
Czas czytania: 5 min
Od powrotu do władzy na Słowacji pod koniec 2023 roku premier Robert Fico i jego rząd wprowadzili kontrowersyjne reformy w kilku obszarach. Po wejściu w życie wymiaru sprawiedliwości w nadawcach publicznych panuje zamieszanie, a dziennikarze coraz bardziej martwią się o swoją wolność.
Podczas pobytu w Polsce rząd premiera Donalda Tuska sprząta media po dojściu do władzy ultranacjonalistów i konserwatystów PiS z koalicji mocarstw proeuropejskich wybranej pod koniec 2023 roku.
Słowacja: Minister Kultury pracował dla kanału konspiracyjnego
Robert Figo został nominowany przez skrajną prawicę Martiny Simkoviková, Minister Kultury, zauważył potrzebę zmian w zarządzaniu słowackim nadawcą publicznym RTVS. Dla kogoś, kto pracował wcześniej na kanale sati, priorytetem jest potwierdzenie tego, co sobie wyobraża. „rewizja” – Aby przytoczyć jako przykład tematykę Covida i Ukrainy, zdaniem ministra nie można tolerować żadnych sprzecznych opinii w powietrzu. Setki dziennikarzy RDVS i niezależnych mediów prywatnych podpisało się pod petycjami protestującymi przeciwko działaniom ministra. Martyna Simkovikova wyróżniała się opowiadaniem się za odnowieniem więzi kulturalnych z Rosją i Białorusią, zgodnie z prorosyjskim zwrotem zapoczątkowanym przez Roberta Figo od czasu jego reelekcji.
Zabójstwo dziennikarza doprowadziło do rezygnacji Roberta Figo w 2018 roku
Wolność prasy i dziennikarzy to gorący temat na Słowacji od czasu zabójstwa reportera śledczego Jana Kuciaka i jego wspólnika w 2018 r. I Prasa znów ma kłopoty po powrocie do władzy Roberta Figo, który na konferencjach prasowych zachowuje się bardzo agresywnie. Do Reporterów bez Granic, „Słowacki rząd potajemnie próbuje pozbawić nadawcę publicznego wolności”. Próba rządu przejęcia kontroli nad mediami publicznymi „Zagraża praworządności i ośmiesza żądania UE”Zaufali nam Reporterzy bez Granic.
„Słowacja wysyła kolejny sygnał kwestionujący podstawowe zasady demokracji, tym razem dotyczące funkcjonowania niezależnych mediów”Prezydent państwa Zuzana Čaputová ogłosiła, że jej następca powinien zostać wybrany w pierwszej turze wyborów prezydenckich w najbliższą sobotę z faworytem partnera Roberta Fico: Peterem Pellegrinim.
Polska: Gospodarz telewizji publicznej przeprasza społeczność LGBT
To jeden z celów wybranej w Polsce w grudniu 2023 roku koalicji: przywrócenie wolności prasy i prawa do informacji. Kiedy osiem lat temu (2015–2023) do rządu doszła ultrakonserwatywna Partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS), szybko opanowała media. Koncern naftowy Arlen kupował najważniejsze publikacje i mianował osoby bliskie partii szefami kanałów telewizyjnych i radiowych. I Telewizja publiczna TVP była postrzegana jako kanał de facto prorządowy, przez niektórych graniczący z propagandą. Antyimigracja, tematyka anty-LGBT, wypowiedzi pokazujące, że UE i Niemcy zagrażają suwerenności Polski, wszystko to szło w stronę de facto państwowego aparatu szerzenia swoich idei.
Wtedy nowy premier Donald Tusk obiecał powrót „demokracja” Szybko więc wzięli sprawy w swoje ręce i zwolnili menadżerów tych kanałów. Decyzja, która nie budzi w Polsce dyskusji, gdyż czasami stosowane metody mieszczą się w granicach prawa. Wkrótce potemPo zmianie zarządu TVP zaprosiła dwóch członków społeczności LGBTQIA+, a prezenter przeprosił za obelgi, które wypowiadali w kanale przez ostatnie osiem lat. Jednak gospodarz jest nowy na kanale i nigdy wcześniej nie obraził społeczności LGBTQIA+. Poza tym zmiany wymagają czasu. 18 marca TVP uruchomiła także akcję rekrutacyjną dla 50 dziennikarzy i prezenterów.I co zrobić, aby stopniowo aktualizować swoją siłę roboczą.
Rząd chce także wyeliminować publikacje religijne
LJest Ministrem Kultury, Bart– podkreślił Łomij SienkiewiczMówi się, że Polska jest krajem świeckim. Obiecał, że państwo nie będzie już finansować publikacji katolickich, tak jak zrobił to rząd PiS. W zeszłym tygodniu opublikowano nową listę mediów finansowanych ze środków publicznych. Właściwie nie ma już czasopism religijnych. Minister kultury podkreśliła, że na liście znalazło się wiele konserwatywnych mediówRóżnorodność mediów, jaką chce zapewnić nowa koalicja u władzy. Za czasów PiS tak naprawdę nie było. Partia próbowała kupić TVN, prywatny kanał amerykański, ponieważ był bardzo krytyczny wobec rządu.
„Guru mediów społecznościowych. Bardzo upada. Wolny fanatyk kawy. Entuzjasta telewizji. Gracz. Miłośnik internetu. Nieskrępowany wichrzyciel.”
More Stories
Oscary 2025 – kto w tym roku zdobył
Euro 2024: Holandia od tyłu pokonała Polskę w finale grupy C przeciwko Francji
W Polsce protest przeciwko wykorzystaniu sztucznej inteligencji w radiu