Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Teleskop Hubble’a odkrywa najdalszą gwiazdę, jaką kiedykolwiek zaobserwowano

Teleskop Hubble’a odkrywa najdalszą gwiazdę, jaką kiedykolwiek zaobserwowano

Opublikowano w środę, 30 marca 2022 o 20:02

Kosmiczny Teleskop Hubble’a odkrył najdalszą obserwowaną gwiazdę: nazywa się Erendel, a jej światło przebyło 12,9 miliarda lat, aby do nas dotrzeć.

Konkurując z największymi znanymi gwiazdami, naukowcy szacują, że ich masa jest co najmniej 50 razy większa od masy naszego Słońca i miliony razy jaśniejsza od niej.

L’étoile détenant le précédent record dostępny w aussi été obserwowanym przez Hubble’a w 2018 roku.

Odkrycie zostało opublikowane w środę w prestiżowym czasopiśmie naukowym Nature.

„Na początku prawie w to nie wierzyliśmy” – powiedział w oświadczeniu główny autor Brian Welch z Johns Hopkins University w Baltimore w USA.

To on miał zaszczyt nazwać tę gwiazdę: Earendel oznacza „gwiazdę poranna” w staroangielskim.

Badacz wyjaśnił, że gwiazda „istnieje tak długo, że może nie została wykonana z tych samych surowców, co gwiazdy wokół nas dzisiaj”.

„Badania Earendela otworzą okno na okres wszechświata, którego nie byliśmy świadomi, ale które doprowadziły do ​​wszystkiego, co wiemy dzisiaj” – dodał.

Gwiazda ta będzie zatem głównym celem dla nowego Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba, który jest obecnie kalibrowany w kosmosie. James Webb będzie obserwował tę nową gwiazdę w tym roku, powiedział James Webb w komunikacie prasowym dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), która obsługuje teleskop wraz z NASA.

Gdy dźwięk poruszającego się obiektu zanika, fala świetlna stopniowo rozszerza się i zmienia z częstotliwości widocznej gołym okiem na częstotliwość podczerwoną.

W przeciwieństwie do Hubble’a, który ma tylko niewielką amplitudę promieniowania podczerwonego, James Webb będzie działał tylko na tych długościach fal, co pozwoli nam cofnąć się jeszcze dalej.

Do tej pory z tej odległości można było zobaczyć tylko grupy gwiazd, bez możliwości dostrzeżenia konkretnej gwiazdy.

READ  Robot cukierniczy Kenwood jest w szalonej promocji na Amazon, więc skorzystaj z tego!

Jednak Earndell otrzymał kosmiczną pomoc: zjawisko zwane soczewkowaniem grawitacyjnym. Grupa galaktyk, znajdująca się między nami a gwiazdą, działa jak soczewka powiększająca wzmacniająca światło obiektu.

ESA porównuje ten efekt do zmarszczek na powierzchni wody, które przy dobrej pogodzie mogą tworzyć wzmocnione promienie światła na dnie basenu.

Według astronomów to rzadkie ustawienie powinno trwać przez wiele lat.