Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ta gwiazda próbuje uciec z naszej galaktyki

Ta gwiazda próbuje uciec z naszej galaktyki

Czas czytania: 2 minuty – dostrzeżony New York Timesa

Student astronomii z Southampton (Anglia), Tom Bickle, natknął się na dziwny obiekt: mały, szybko poruszający się punkt na nocnym niebie. „Od razu zdałem sobie sprawę, że to niezwykłe”.– wyjaśnia młody człowiek W „New York Timesie”.. Po tej niezwykłej obserwacji zawodowi astronomowie chwycili za pochodnię.

Dla nich ta maleńka plamka byłaby gwiazdą o małej masie lub brązowym karłem, czyli typem gwiazdy, który wciąż nie jest dobrze poznany. Pewne jest, że ciało niebieskie porusza się z prędkością dwóch milionów kilometrów na godzinę. Przy tej prędkości mógłby poruszać się wystarczająco szybko, aby wyrwać się z grawitacyjnego uścisku Drogi Mlecznej i tym samym opuścić naszą galaktykę. galaktyka.

strajk

Dla Adama Burgassera, fizyka z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego, jest to fenomen „niesamowity”. To odkrycie jest bardzo ekscytujące dla specjalistów. W rzeczywistości może to pozwolić im dowiedzieć się więcej o najstarszych gwiazdach, takich jak gwiazdy halo, które należą do najszybszych.

„Jednym ze sposobów znajdowania starożytnych gwiazd jest wiedza, że ​​poruszają się one po bardzo dziwnych orbitach”.– mówi Adam Burgasser. Większość gwiazd porusza się po okręgu wokół dysku Drogi Mlecznej, podczas gdy gwiazdy w halo poruszają się po eliptycznych ścieżkach. Według amerykańskiej gazety wyjaśnia to fakt, że mogła powstać, zanim nasza galaktyka przyjęła swoją obecną strukturę.

Do tej pory odkryto kilkanaście gwiazd „hiperprędkościowych” (poruszających się szybciej niż normalnie). Ale wszystkie mają masę bliską lub większą od masy Słońca. Ta ostatnia, którą astronomowie nazywają obecnie CWISE J1249+3621, stanowi zaledwie 8% masy Słońca. Dlatego mieści się na granicy klasyfikacji pomiędzy gwiazdą a brązowym karłem, co czyni ją bardzo rzadką gwiazdą.

READ  Moderna walczy z zaniedbanymi wirusami i wzywa do globalnej współpracy