Szczuroskoczek zaginiony jednak nie zaginiony

Uroczy gryzoń z rodziny karłomyszowatych – szczuroskoczek zaginiony – uważany był za gatunek wymarły lub skrajnie zagrożony wymarciem, ponieważ od bardzo długiego czasu umykał oczom badaczy. Teraz, po ponad 30 latach, został przez naukowców schwytany i to w liczbie aż czterech osobników, co jest niemałym, aczkolwiek miłym zaskoczeniem.

Małe szczuroskoczki zawdzięczają swoją nazwę niezwykłej zdolności pozwalającej im wykonywać dalekie skoki na odległość aż dwóch metrów. To sporo biorąc pod uwagę ich rozmiar – 12 centymetrów długości. Gatunek jest jednym z kluczowych mieszkańców suchych obszarów Ameryki Północnej, ponieważ rozprzestrzenia nasiona wielu rodzajów roślin i stanowi pożywienie dla drapieżników. Niestety, szczuroskoczki są bardzo wrażliwe na zanieczyszczenia środowiska pojawiające się wraz z powiększaniem się obszarów rolnych. Naukowcy dodają, że szczuroskoczki żyły kiedyś tysiącami w wąskiej nadmorskiej dolinie rozciągającej się na 150 kilometrów wzdłuż wybrzeża Pacyfiku.

Liczba przedstawicieli gatunku zaczęła się gwałtownie zmniejszać, gdy wprowadzone zostało intensywne rolnictwo na początku lat 70. Doprowadziło to do zniknięcia ich naturalnych siedlisk i źródeł pożywienia. Dziewięć miesięcy temu zespół badaczy przeprowadzający rutynowy spis ssaków w regionie odkrył w swoich pułapkach badawczych szczuroskoczki zaginione. Żaden z nich nigdy wcześniej nie widział tego gatunku, więc musieli porównać go z okazami muzealnymi i fotografiami.

Zaskakujące odrodzenie szczuroskoczków przypisywane jest suszom, które w ostatnich latach doprowadziły do załamania rolnictwa w regionie. Oczywiście niewykluczone jest, że wraz z poprawą warunków klimatycznych intensywne rolnictwo ponownie zagości w okolicach. Naukowcy mają jednak nadzieję, że i tym razem gatunek przetrwa. Optymizmem napawa fakt, że szczuroskoczki pojawiły się w pobliskim rezerwacie przyrody. Ich odrodzenie sugeruje, że taki sam obrót wydarzeń może mieć miejsce w przypadku innych gatunków zwierząt, które niegdyś licznie zamieszkiwały region.


Obserwuj @glodniwiedzy - znajdziesz tu najciekawsze informacje ze świata.


Źródło: sciencemag.org