Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Sytuacja gospodarcza w Polsce w okresie znoszenia izolacji

Sytuacja gospodarcza w Polsce w okresie znoszenia izolacji

Pandemia i obowiązujące ograniczenia zmieniły życie publiczne i prywatne, ale także znacząco zakłóciły polską gospodarkę.

16 kwietnia 2020 r. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że od 20 kwietnia rozpocznie się nowy etap stopniowego znoszenia niektórych ograniczeń. Rząd rozpoczął odwilż w polskiej gospodarce w czterech etapach, nie ustalając początkowo konkretnych dat. Minister Zdrowia zdecydował się jednak na stopniowe wprowadzanie działań w odpowiedzi na dane wskazujące na postęp w walce z koronawirusem

Jaka zatem będzie sytuacja polskich przedsiębiorców po zniesieniu kwarantanny?

Zamów książki

Jak zauważyli autorzy badania przeprowadzonego przez IBRIS w dniach 26-29 maja 2020 roku dla Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Polskiego Funduszu Rozwoju, 35% firm odnotowało spadek liczby nowych zamówień w porównaniu do końca kwietnia, co stanowi spadek liczby nowych zamówień. Wynik był o 6% niższy niż w połowie maja. Sytuacja na rynku pracy w dalszym ciągu stabilizuje się, „jedynie 5% przedsiębiorców planuje obniżkę wynagrodzeń”.

Sytuacja finansowa

18% ankietowanych firm stwierdziło, że wróciło do sytuacji finansowej sprzed pandemii, ale 24% nie potrafi powiedzieć, kiedy ich sytuacja finansowa w pełni się poprawi, co sugeruje okresy dłuższe niż rok. Prawie połowa ankietowanych firm (49%) stwierdziła, że ​​ich sytuacja finansowa po odwilży w niektórych sektorach gospodarki nie uległa zmianie. Poprawę swojej sytuacji odnotowało 31% firm, zwłaszcza z sektora produkcyjnego. Z kolei 10% firm uważa, że ​​ich sytuacja uległa pogorszeniu – są to głównie przedstawiciele sektora handlu.

Zatrudnienie i płace

Jak wynika z tego badania, na początku kwietnia 28% ankietowanych firm ogłosiło, że obniżyło swoje wynagrodzenia, a jedynie 2% planuje je podnieść. Jak wynika z tego badania, w połowie maja taką potrzebę zgłaszało 13% firm, a ostatnie badanie opinii publicznej przeprowadzone pod koniec maja wykazało, że 5% firm planuje zwolnienia pracowników, natomiast odsetek firm chcących zwiększyć liczba pracowników wzrosła dwukrotnie: z 7% do 14%.

READ  Ille-et-Vilaine: 2,7 tony ognia moździerzowego zdobytego przez żandarmerię

Jeśli chodzi o poziom wynagrodzeń, wzrósł także udział firm planujących utrzymanie obecnego poziomu wynagrodzeń z 36% na początku kwietnia do 78% na koniec maja. Cięcia planuje jednak 9% firm.

Na sytuację na rynku pracy wpływa stopniowe odmrażanie gospodarki, co znajduje odzwierciedlenie w coraz mniejszym odsetku firm, które planują redukcję liczby pracowników lub wynagrodzeń. Wiele firm w poprzednich miesiącach podjęło decyzję o redukcji zatrudnienia lub obniżeniu wynagrodzeń. W maju 10% firm zwolniło pracowników, w porównaniu do 12% w kwietniu. W maju 14% ankietowanych firm obniżyło wynagrodzenia pracowników w porównaniu do 19% w kwietniu.

Warto zauważyć, że w badaniu z 23 kwietnia szacunki ekonomistów PKO Banku były nadal pesymistyczne: spodziewali się oni wzrostu bezrobocia w wyniku zwolnień, aby na koniec roku osiągnąć poziom 11-13%. Oczekuje się, że polska gospodarka skurczy się o 4,4%. Jednak według ich najnowszej prognozy bezrobocie nie przekroczy 10%.

produkt krajowy brutto

Według danych GUS za I kwartał 2020 r. produkt krajowy brutto był o 2,0% wyższy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, jednak w porównaniu do IV kwartału 2019 r. spadł o 0,4%.

To tempo wzrostu należy uznać za dobry wynik, biorąc pod uwagę początek silnych zaburzeń gospodarczych w związku z koronawirusem. Jest jednak znacznie niższa niż oczekiwano pół roku temu (wówczas prognozy oscylowały w przedziale 3,0-3,5%). Szacunki na drugi kwartał roku są jednak mniej optymistyczne.

autor:

Sylwia Bojanowska

doradca
Wspierający – Centrum Rozwoju Biznesu CCIFP