Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Supermasywna czarna dziura pożera gwiazdę na oczach naukowców

Supermasywna czarna dziura pożera gwiazdę na oczach naukowców

Scena miała miejsce 8,5 miliarda lat świetlnych od Ziemi: a Czarna dziura Pożarcie masywnej gwiazdy wyrzuciło resztki jej „posiłku” w postaci jasnego dżetu, co jest bardzo rzadkim zjawiskiem, które udało się zaobserwować naukowcom. Przyciąganie grawitacyjne czarnej dziury jest takie, że gdy gwiazda zbytnio się do niej zbliży, rozpada się: materia, z której się składa, rozpada się, a następnie obraca się bardzo szybko wokół czarnej dziury, zanim jej część zostanie pochłonięta. na zawsze.

Wyjaśnienie lekkiego samolotu odrzutowego dzięki międzynarodowej koordynacji

Zjawisku temu, zwanemu „pęknięciem pływowym”, rzadko towarzyszy emisja strumienia świetlnego cząstek, incognito i poruszających się z prędkością bliską prędkości światła, z materii gwiazdy. Ostatnia obserwacja podobnego zdarzenia pochodzi z 2012 roku, przypominają dwa badania opublikowane w tym tygodniu w czasopismach Nature i Nature Astronomy.

Od tego czasu opracowano nowe metody wykrywania, w tym potężną kamerę zainstalowaną w Obserwatorium Palomar w Kalifornii. Umożliwia „skanowanie nieba” – wyjaśnia AFP Susana Ferjani, badaczka w Narodowym Centrum Badań Naukowych w Obserwatorium Paryskim-PSL. Ten teleskop, Zwicky Transit Facility, astrofizyk, który brał udział w badaniach, „wykrywa co noc na niebie dziesiątki jasnych dżetów i jest w stanie wybrać te najciekawsze”.

Jedna z nich wydawała się niezwykła: nie była to ani supernowa (eksplozja gwiazdy pod koniec życia, która daje niezwykłą jasność), ani rozbłysk gamma (najpotężniejsze źródło światła na świecie). 'Wszechświat). Aby uzyskać wyraźniejszy obraz, międzynarodowa koordynacja astronomów zmobilizowała instrumenty z całego świata do obserwacji tego zjawiska na różnych długościach fal, od promieni rentgenowskich po fale radiowe.

Wśród tych instrumentów znajduje się radioteleskop NOEMA (Northern Extended Millimeter Array) we francuskich Alpach oraz spektrometr Bardzo Duży Teleskop Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) w Chile. Naukowcy ustalili, że strumień światła powstał około 8,5 miliarda lat świetlnych od Ziemi, wokół czarnej dziury potencjalnie czającej się w centrum galaktyki macierzystej.

READ  Pożegnaj komary tego lata, korzystając z rad tej babci

Jak hermetyczna tubka pasty do zębów.

Samolot, nazwany AT2022cmc, „jest ponad miliard razy silniejszy niż jasność naszego Słońca w zakresie rentgenowskim” – wyjaśnia Susanna Ferjani. Jego czas trwania jest bardzo krótki: 30 dni. „W przeciwieństwie do dżetów z aktywnych jąder galaktycznych, które rozciągają się na znacznie większą skalę, dżet AT2022cmc jest przejściowy” i wydaje się, że jest spowodowany pęknięciem czarnej dziury gwiazdy.

Skąd on pochodzi? Żadne światło go nie zalewa Czarna dziura Ponieważ nic nie może wyjść z tych kosmicznych ogrów. ale raczej z dysku akrecyjnego materii otaczającej czarną dziurę, który wypluwa cząstki na swoich końcach. Jak „tubka pasty do zębów zaciśnięta w środku” – opisuje ESO. To zjawisko, które wciąż nie jest dobrze poznane, może być spowodowane prędkością obrotu czarnej dziury: obracałaby się ona wystarczająco szybko wokół siebie, aby móc wytworzyć taki dżet. Przyszły gigantyczny teleskop LSST (Large Synopsis Survey Telescope), budowany w Chile, powinien umożliwić wykrywanie innych dżetów tego typu, a tym samym lepsze zrozumienie ekstremalnych środowisk otaczających czarne dziury.