Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Sukcesy i porażki Francji w tworzeniu „gigantycznych fabryk”

Sukcesy i porażki Francji w tworzeniu „gigantycznych fabryk”

Podróż mająca na celu pozbieranie kawałków i uratowanie europejskiego przemysłu. Elisabeth Born jest w Berlinie w piątek, 25 listopada, aby spróbować przekonać niemiecki rząd do przyjęcia europejskiego programu równoważnego protekcjonizmowi amerykańskiemu, który wraz z kryzysem energetycznym może zagrozić zarodkowi francuskiej reindustrializacji.

Broniąc swoich szans, startująca z daleka Francja zaczęła już wspierać niektóre projekty przemysłowe, aby przekonać firmy do budowy w kraju ogromnych fabryk, które umożliwią m.in. produkcję baterii do samochodów elektrycznych. Zasadnicza kwestia, o którą w ostatnich miesiącach rywalizowały Francja i Niemcy. Przegląd francuskich sukcesów i porażek.

Sukcesy

półprzewodników w Isere

We Francji i Europie bardzo brakuje fabryk produkujących półprzewodniki, które są niezbędnymi komponentami do produkcji produktów elektronicznych. Apuria wzmacnia zależność kontynentu od Azji i Stanów Zjednoczonych. W połowie lipca francusko-włoskie firmy STMicroelectronics i US GlobalFoundries ogłosiły rozbudowę zakładu Crolles w pobliżu Grenoble (Isère), aby spróbować temu zaradzić. 5,6 miliarda euro zostanie tam zainwestowane w nowe budynki, spodziewane w 2026 roku. Znaczna część zostanie zapewniona z dotacji rządowych w ramach Plan France 2030. Docelowo obiekt powinien zatrudniać prawie 6000 osób, stając się największym francuskim obiektem.

Przeczytaj także: Kryzys w branży: Francja, wystawiając głowę nad wodę, ryzykuje wypicie z kubka

Mimo wszystko nie powinno to wystarczyć, aby nadrobić bardzo duże opóźnienie Francji w tej dziedzinie. Firma konsultingowa Robert Berger bardzo krytycznie ocenia brak dedykowanych zasobów w Europie w porównaniu z jej azjatyckimi i amerykańskimi konkurentami i szacuje, że ta fabryka zwiększy wielkość francuskiej produkcji półprzewodników jedynie o 2%. „Nie wystarczy poradzić sobie z niedoborem żetonów”Gabinet zwrócił uwagę mediomNowa roslina.

baterie na północy

Po przejściu brutalnego i niszczącego procesu deindustrializacji Hauts-de-France musiało być świadkiem powstania kilku ważnych fabryk. Wkrótce w regionie powstanie największa w Europie fabryka separatorów akumulatorów do pojazdów elektrycznych. Separatory te są istotną częścią akumulatorów i są obecnie produkowane głównie w Chinach. Południowokoreański Wscope nawiązał współpracę z francuską firmą Alteo, aby otworzyć tę witrynę w 2026 r. Należy zainwestować 600 milionów euro, aby stworzyć 1000 bezpośrednich miejsc pracy.

READ  Węgiel w sprzedaży na Czarny Piątek w Polsce

Wyprodukowane separatory zasilą trzy duże fabryki baterii elektrycznych, które będą zlokalizowane na północy Francji. Stellantis, który jest prywatnym właścicielem Peugeota, ma rozpocząć produkcję w Douvrin (Pas-de-Calais) w przyszłym roku. Francuska firma Verkor ma też otworzyć fabrykę w Dunkierce, która zatrudni 1200 osób. A chińska firma AESC-Envision otworzy kolejną firmę w Douai, która również zatrudnia 1200 pracowników.

połączone witryny

częstotliwości ProLogium

We Francji mogłaby powstać czwarta fabryka akumulatorów. Tajwańska firma ProLogium chce zaistnieć w Europie i patrzy na Francję. W Europie patrzymy na Francję, a także Niemcy, Wielką Brytanię, Polskę i Holandię.jej dyrektor wyjaśnił Echoes w lipcu zeszłego roku. Będzie to fabryka, która może dostarczyć od 500 000 do 750 000 pojazdów elektrycznych. Spółka dokona ich wyboru na podstawie dostępności energii, kosztów i dopłat do rozliczeń. Problem polega na tym, że firma jest powiązana z wietnamskim producentem samochodów elektrycznych VinFast, który również planuje wejść na rynek europejski, ale według specjalistycznych mediów musi osiedlić się w Niemczech. WewnątrzEV. ProLogium mogło podążyć za nim przez Ren.

Szczepionki Moderna

Laboratorium farmaceutyczne Moderna planuje otworzyć w Europie fabrykę, w której opracowywane będą szczepionki i rozwiązania terapeutyczne oparte na technologii mRNA stosowanej w niektórych szczepionkach przeciwko Covid. Amerykańska firma może wybrać Francję na tę inwestycję, która ma wartość około miliarda euro. „Są regularne dyskusje na najwyższym szczeblu w państwie, w tym kilka dni temu. Wiem, że jest silna wola Prezydenta RP.”Stephane Bancel, szef Moderny, powiedział agencji AFP w połowie listopada.

Przeczytaj także: Czterdzieści lat plądrowania francuskiego przemysłu: Analiza korzeni zła z Jerome Fourquet

„Jak zawsze musimy się zgodzić (…), jeszcze nie jesteśmy na miejscu, ale myślę, że robimy postępy. Rozmawiamy dalej: to dobry znak”. Jednak według Le Figaro Moderna żąda w zamian od rządu zakupu szczepionek przeciwko chorobom układu oddechowego. Bez zaangażowania Francja opuściła w czerwcu ubiegłego roku centrum badawczo-produkcyjne w Modernie, które powstanie w Wielkiej Brytanii.

READ  Mateusz Morawiecki, nowy czarny dom Brukseli

szachy

Intelowi się nie udało

Francja zostanie tylko trochę zepsuta przez ogromny plan inwestycyjny Intela. Amerykańska firma, drugi co do wielkości producent półprzewodników na świecie, zainwestuje w Europie 80 mld euro. Francja nie będzie gościć żadnej ze swoich trzech głównych witryn. Intel faworyzował Niemcy ze względu na swoją ogromną fabrykę o wartości 17 miliardów euro oraz Włochy i Irlandię ze względu na dwa pozostałe zakłady przemysłowe.

Przeczytaj także: Od przemysłu do konsumpcji: Francja skazuje się na depresję lub wycofanie się

Niemcy wykorzystały swoją pozycję lidera w dziedzinie żetonów. Rejon Magdeburga, w sercu Europy, gdzie powstanie ogromna fabryka, skupia największe firmy z tego sektora na kontynencie. Francja może się pocieszyć jedynie think tankiem w Saclay (Essonne), który będzie pracował konkretnie nad kwestiami sztucznej inteligencji.

Musk unika Francji

Podobnie Elon Musk faworyzował Niemcy do budowy „mega-fabryki” Tesli w Europie, która wystartowała w zeszłym roku. Pracuje tam 5000 pracowników. według’podawaćBrak ziemi i czasu na budowę zakładu przemysłowego we Francji zniechęciłby amerykańskiego producenta pojazdów elektrycznych.