Jaki udział ma Francja w eksporcie wyrobów z drewna polskich producentów?
Francja jest drugim co do wielkości rynkiem eksportowym, a polscy producenci z roku na rok umacniają swoją pozycję. Polskie firmy sprzedają głównie stolarkę PCV, w dalszej kolejności stolarkę aluminiową. Eksport polskiej stolarki do Francji w 2022 roku wzrósł o 23% w porównaniu do roku poprzedniego i wyniósł 307,47 mln euro.
Ile waży polska produkcja okien? Czy znasz wagę eksportu producentów okien w Polsce?
Od 2015 roku Polska jest liderem eksportu obróbki drewna do krajów UE. Eksport w dużej mierze decyduje o kondycji ekonomicznej polskich producentów obróbki drewna. W rzeczywistości sprzedaż za granicę często stanowi większą część produkcji przeznaczonej na rynek krajowy. Ponad 50% wolumenu produkcji okien i drzwi trafia na rynki zagraniczne. Od 2004 roku polski eksport wzrósł ponad dziesięciokrotnie, a firmy działające na rynku eksportowym w dalszym ciągu dążą do zwiększenia swojej aktywności za granicą.
W 2021 roku branża umocniła swoją pozycję lidera, szczególnie dzięki 24,5% wzrostowi eksportu. Wzrost eksportu, mimo trudnego roku, odzwierciedla kluczową rolę popytu zagranicznego w stabilności ekonomicznej producentów. W pierwszej połowie 2022 roku Polska wyeksportowała okna i drzwi o wartości 1 892,4 mln euro, o 34,7% więcej niż w 2021 roku. Oczywiście część tego wzrostu wynika z dużego zróżnicowania dynamiki cen, ale mimo to jest to wzrost zaskakujący. Wzrost eksportu dotknął wszystkie grupy towarowe. Najważniejszymi produktami eksportowymi są okna i drzwi PCV. W 2022 r. eksport stolarki PCV wyniósł 971,61 mln euro, co oznacza wzrost o 41% w porównaniu z 2021 r. Jednak największy wzrost odnotowano w przypadku stolarki aluminiowej, która w tym samym okresie wyniosła 42%.
Jakie są przyczyny historyczne i ekonomiczne, które doprowadziły do koncentracji robotników stolarskich w Polsce od połowy lat 90-tych?
W 2003 roku Polska znalazła się u progu Unii Europejskiej, zmuszając branżę do dostosowania prawa budowlanego do prawa UE. Jednocześnie kryzys gospodarczy i wąskie gardła finansowe stały się dla firm, często konkurujących ze sobą, pretekstem do połączenia sił. Wraz z wejściem do Unii Europejskiej podatek VAT od składu produktu miał wzrosnąć z 7 do 22%. Związek aktywnie negocjował wówczas utrzymanie podatku pierwotnego. Ponadto branża bardzo skorzystała z możliwości, jakie daje program promocji branży „Polskie Okna i Drzwi”, który był realizowany w ramach projektu Ministerstwa Gospodarki. .
W ramach tego programu przedsiębiorcy z branży stolarskiej otrzymali dofinansowanie na wzmocnienie swojej działalności w kraju i za granicą. Działania te obejmowały m.in. udział w wystawach zagranicznych, szkoleniach, misjach gospodarczych czy produkcję katalogów eksportowych. Od 2012 roku polscy przedsiębiorcy branży drzewnej regularnie uczestniczą w targach w Mediolanie, Paryżu, Monachium i Sztokholmie, a także w misjach gospodarczych do Włoch, Niemiec, Szwecji, Francji i Czech.
Ile okien rocznie produkuje się w Polsce? Jak rozkłada się produkcja pomiędzy rynek polski a rynki zagraniczne? A dla Francji?
Z najnowszych danych opublikowanych przez Eurostat wynika, że łączna produkcja stolarki w Unii Europejskiej w 2021 roku wyniosła 58,36 mld euro. W 2021 r. Polska reprezentowała 8,4% wartości produkcji stolarki w UE oraz wyprodukowała okna i drzwi o wartości 4,88 mld euro, o 16,4% więcej niż w 2021 r. i 21,5% więcej niż w 2020 r. Ponad połowa wartości produkcji stolarki w UE Polska okien i drzwi plastikowych. Na Polskę przypada 19,1% wartości produkcji stolarki PCV w Unii Europejskiej. W 2021 roku w Polsce wyprodukowano około 15,91 mln okien i 10,08 mln drzwi, co daje łącznie 25,99 mln sztuk stolarki. Producenci spodziewają się, że będzie to rok 2023
Rok będzie nieco gorszy od poprzedniego pod względem liczby wyprodukowanych okien i drzwi, ale wartościowo będzie na podobnym lub wyższym poziomie. Natomiast na polskim rynku obróbki drewna z pewnością spadnie produkcja, zwłaszcza w ujęciu wolumenowym. Jednak dzięki dobrej dynamice eksportu finalny wolumen wyprodukowanych okien i drzwi w 2023 roku wzrośnie w stosunku do 2022 roku. Producenci doskonale zdają sobie sprawę z trudności, jakie stoją przed rynkiem obróbki drewna w Polsce i podwoją swoje wysiłki w obszarze komunikacji i lojalność klientów.
Jakie wsparcie finansowe otrzymali polscy producenci okien na inwestycje w swoje urządzenia przemysłowe?
W ciągu niecałej dekady przemysł drzewny stał się jednym z głównych filarów polskiej gospodarki. Jest to głównie wynikiem silnej ewolucji. Mam tu na myśli rozwój technik produkcyjnych, ale także technik związanych z operacjami, organizacją czy marketingiem. Przedsiębiorstwa skorzystały z licznych możliwości wsparcia w postaci dotacji na innowacje, w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (2007-2013) i jego kontynuacji Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (2014-2020), ale także w ramach regionalne programy operacyjne specyficzne dla poszczególnych regionów. Finansowanie innowacji, często powiązane z działalnością badawczo-rozwojową, stanowi bardzo ważne wsparcie dla wszystkich podmiotów planujących realizację działań mających na celu tworzenie nowych rozwiązań produktowych, modeli biznesowych, metod produkcji i świadczenie innowacyjnych usług.
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy
Toupret kupuje konkurenta w Polsce
Drobiarski gigant LDC jest w trakcie przejęcia fabryki Konspolu w Polsce