Start Parker Solar Probe już w tym roku

Budowa Parker Solar Probe przez NASA dobiegła końca. Ma to być pierwszy pojazd, który wleci w atmosferę Słońca, start misji planowany jest na koniec lipca 2018 roku.

Sonda PSP, jest misją realizowaną w ramach programu Living with a Star. Wykona ona pomiary bezpośrednio wewnątrz korony słonecznej.

Cele naukowe misji

  • Określenie struktury pól magnetycznych wiatru słonecznego,
  • Zbadanie przepływu energii podgrzewającej koronę słoneczną,
  • Ustalenie mechanizmów przyspieszania i transportu cząstek o wysokiej energii,
  • Zbadanie pyłu i plazmy w pobliżu Słońca i ich wpływu na powstawanie wiatru słonecznego i cząstek o wysokiej energii.

Wizja sondy PSP podczas przelotu obok Wenus

Budowa sondy

Kadłub sondy ma kształt heksagonalny. Przyrządy naukowe będą na kadłubie oraz na wystającym z jego tylnej powierzchni maszcie. Sonda będzie wystawiona na temperatury rzędu 1500°C, więc bardzo ważną kwestią jest ochrona delikatnych instrumentów badawczych. Została zaprojektowana węglowa osłona termiczna o średnicy 2,7 metra i grubości 11 cm, która zapewni odpowiednią osłonę przed wysokimi temperaturami.

Za energie elektryczną na pokładzie sondy będą odpowiadać dwa zestawy składanych skrzydeł ogniw fotowoltaicznych. Są one niezależne od siebie, przez co każdy z obydwu jest przystosowany do użytku w innych odległościach od Słońca. Zapasowym źródłem energi będą baterie litowo-jonowe

Przebieg misji

Pomysł sondy, której celem jest zbadanie korony słonecznej narodził się już w 1958 roku. Wiele projektów nie doczekały się realizacji z powodu problemów technicznych, technologicznych oraz wysokich kosztów produkcyjnych. Owy projekt misji został przez NASA zaakceptowany na początku 2008 roku.

Start sondy planowany jest na 31 lipca tego roku. Dwa miesiące po starcie, Parker przeleci obok Wenus i miesiąc później dokona pierwszego w historii zbliżenia pojazdu do Słońca, osiągając peryhelium wynoszące 0,16 jednostki astronomicznej. W ciągu ponad sześciu lat Parker Solar Probe dokona manewru asysty grawitacyjnej, które wykona podczas siedmiu przelotów obok Wenus, dzięki czemu swoje peryhelium zmniejszy aż do 5,9 mln km nad pow. Słońca. Ma to nastąpić w grudniu 2024 roku.

Planowana trajektoria sondy PSP

Misja Parker Solar Probe jest realizowana przez ośrodek APL (Applied Physics Laboratory) na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa. Całkowity koszt misji zamyka się w okolicach półtora miliarda dolarów.


Źródło: NASA