SpaceX planuje uruchomić kolejną platformę startową w 2018 roku

Jak informuje amerykański serwis Teslarati, SpaceX planuje uruchomić platformę startową, której budowa przebiega w południowym Teksasie, do końca 2018 roku. Informacje na temat postępów w pracach nad stanowiskiem startowym zostały przekazane przez pracownika firmy SpaceX, Jamesa Gleesona.

Obecnie firma posiada trzy, aktywnie wykorzystywane platformy startowe. Dwie z nich znajdują się na Cape Canaveral i są używane w przypadku misji na niską orbitę okołoziemską czy geostacjonarną transferową. Trzecia z platform znajduje się w bazie wojskowej w Vandenberg w Kalifornii. Startujące stamtąd rakiety Falcon dostarczają ładunki na orbitę polarną. W związku z umową podpisaną z firmą Iridium, platforma startowa na zachodnim wybrzeżu USA jest ostatnio wykorzystywana częściej niż zazwyczaj. Czwarta platforma startowa pozwoli SpaceX na większą płynność startów. W przypadku złej pogody na przylądku Cape Canaveral, start będzie mógł się odbyć z Boca Chica w Teksasie, gdzie powstaje owa platforma. Plany, co do teksańskiego ośrodka startowego mogą być jednak znacznie większe niż wykorzystanie go do zwyczajnych misji Falcona 9 lub Heavy.

Jest możliwe, że platforma startowa w Boca Chica posłuży jako ośrodek testowy nowego środka transportu w przestrzeń kosmiczną, nad którym pracuje SpaceX. Mowa o Big Falcon Rocket i Big Falcon Spaceship. Nie wydaje się do końca prawdopodobne to, że pierwsze testy ogromnej rakiety, która ma zabrać ludzi na Marsa i Księżyc odbędą się na wynajmowanej od NASA platformie startowej na Florydzie. Nowa rakieta z pewnością zablokuje platformę startową na spory okres czasu, a podczas jej testów wiele rzeczy może pójść nie tak i myślę, że SpaceX nie chciałoby w tym przypadku ryzykować uszkodzenia którejś z platform, co mogłoby doprowadzić między innymi do opóźnienia załogowych lotów na ISS.

Jak do tej pory budowa platformy startowej w Boca Chica przebiegała powoli. Firma skupiała się na przygotowaniu platformy LC-39A do przyjęcia Falcona Heavy i odbudowaniu znajdującej się w pobliżu platformy SLC-40. Teraz, gdy obie z nich są w pełni sprawne i gotowe na przyjmowanie kolejnych rakiet Falcon, pracownicy zajmujący się dotychczas pracami na Florydzie, prawdopodobnie wysłani zostaną do Teksasu. Wygląda na to, że w ostatnim czasie nie mają ani chwili wytchnienia. Jeśli SpaceX zamierza uruchomić platformę startową w Boca Chica do końca obecnego roku, możemy zakładać, że intensywne prace ruszą tam już w najbliższym czasie. Niestety nie jest to zbyt gęsto zamieszkany i popularny teren. Aktualizacje na temat postępu prac mogą się więc pojawiać niezwykle rzadko, inaczej niż w przypadku działalności SpaceX na Florydzie.

Obecnie w manifeście startowym SpaceX znajduje się ponad 70 misji, których z miesiąca na miesiąc przybywa. Poza tym, firma ma w planach zbudowanie kilkutysięcznej konstelacji satelitów Starlink, która ma zapewnić dostęp do internetu na całym świecie. Do wykonania tych zadań zdecydowanie przyda się jeszcze jedna platforma startowa, a kto wie? Może to właśnie z Teksasu pierwsi ludzie polecą na Marsa? Na takie deklaracje ze strony SpaceX przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, ale nic nie jest wykluczone. Zanim do aktywacji platformy startowej w Boca Chica i lotu na Czerwoną Planetę dojdzie, na wtorek zaplanowany został pięćdziesiąty start Falcona 9. Rakieta, na pokładzie której znajdzie się hiszpański satelita Hispasat 30W-6, wystartuje ze znajdującej się na Cape Canaveral platformy startowej SLC-40. Start misji zaplanowany został na godzinę 06:33 czasu polskiego. Wszystkich chętnych zapraszam do obejrzenia relacji na żywo w odnośniku tutaj.

Źródło: Teslarati