Sondy Voyager po 40 latach dalej działają

Program Voyager - dwie bezzałogowe sondy, których celem było badanie Gazowych Olbrzymów i zewnętrznej części heliosfery. Po ponad 40 latach służby, niektóre instrumenty dalej działają i dostarczają dane naukowe.

5 września i 20 sierpnia 1977 roku. Wtedy zostały wystrzelone Voyager 1 i 2. W ciągu swojej podróży w najdalsze zakątki Układu Słonecznego dostarczyły naukowcom wiele danych naukowych i zdjęć Jowisza, Saturna, Urana oraz Neptuna. Aktualnie Voyager 1 znajduje się poza Układem, natomiast jego następca jest już na skraju naszego Układu, czyli w Heliosferze.

Spis instrumentów badawczych na pokładzie Voyager. Źródło: nasa.gov

Najciekawsze jest to, że minęło tyle czasu od rozpoczęcia programu badawczego a niektóre instrumenty dalej działają i przesyłają na Ziemie wciąż cenne dane naukowe. Wszystko dzięki RTG czyli radioizotopowemu generatorowi termoelektrycznego, który do dzisiaj zasila sondę i jej urządzenia. A które dokładnie instrumenty działają?

Plasma Wave Subsystem (Voyager 1/2)

System Fal Plazmowych analizuje widmo fal radiowych w magnetosferach Jowisza, Saturna, Urana oraz Neptuna. Mierzy ich aktywność w strefie heliopauzy.

Cosmic Ray Subsystem (Voyager 1/2)

System Promieniowana Kosmicznego (CRS) wykrywa wysokoenergetyczne cząsteczki spoza Układu Słonecznego, czyli tak zwane promieniowanie kosmiczne. Dzięki niemu dowiedzieliśmy się więcej na temat wiatru słonecznego.

Low-Energy Charged Particles (Voyager 1/2)

LECP wykrywał po czym badał właściwości między innymi protonów, elektronów, cząstek Alfa oraz ciężkie jądra atomowe. Wykorzystywano go w badaniu magnetosfer Saturna i Urana.

Magnetometer (Voyager 1/2)

Magnetometr używany był jako miernik wachań pola magnetycznego planet, aktualnie bada jedynie pola, które występują na skraju Układu Słonecznego.

Plasma Science (Voyager 2)

Spektrometr plazmowy działa tylko na pokładzie drugiej sondy, powodem wyłączenia go w pierwszej była obniżona wydajność. Urządzenie składa się z dwóch urządzeń ustawionych względem siebie pod kątem prostym, jedno z nich mierzy prędkość, gęstość oraz ciśnienie jonów plazmy. Drugie z kolei rejestruje parametry elektronów o różnych energiach. Instrument ten był wykorzystywany do badania wiatru słonecznego oraz jego wpływu na planety.

Pozostałe instrumenty (ISS, IRIS, PPS, PRA, UVS) oraz kamery zostały uszkodzone bądź wyłączone w celu wydłużenia pracy sondy. Mówiąc o Programie Voyager, nie można zapomnieć o Voyager Golden Record. Są to pozłacane dyski, znajdujące się na obu sondach. Zawierają dźwięki oraz obrazy z Ziemi mające ukazać różnorodność życia na Ziemi. Na kadłubie sond jest tak zwana Wiadomość w butelce. Zawiera między innymi opis człowieka, naszej planety, nasz Układ Słonczeczny oraz galaktyczną mape z położeniem Ziemi.

Voyager Golden Record. Źródło: spidersweb.pl

Dane dostępne są na oficjalnej stronie NASA, odświeżane w czasie rzeczywistym.


Źródło: Astronomy