Śmieci na dnie Rowu Mariańskiego

Rów Mariański jest najgłębszym rowem oceanicznym na Ziemi. Rozciąga się na długość około 2000 kilometrów, a jego głębokość wynosi 10 994 metry. Mogłoby się wydawać, że produkowane przez ludzkość śmieci nie docierają w tak odległe zakątki naszej planety. Nic bardziej mylnego.

Ostatnie badania Rowu Mariańskiego skupiły się na przeanalizowaniu tysięcy zdjęć i nagrań wykonanych podczas zanurzeń na dno rowu w ciągu ostatnich 30 lat. Szokujący jest fakt, że podczas badań zlokalizowano na dnie rowu torebki - plastikowe reklamówki, które rozdawane są w sklepach na całym świecie, a także innego rodzaju odpadki.

Spośród zarejestrowanych w bazie danych śmieci, największą popularnością cieszyły się właśnie plastikowe worki, a w szczególności jednorazowe torby, które stanowiły główne źródło plastikowych śmieci. Inne odpady pochodziły z takich materiałów jak guma, metal, drewno i tkanina, a niektóre z nich nie zostały jeszcze sklasyfikowane.

Problem jest poważny, ponieważ śmieci stanowią zagrożenie dla zdrowia zwierząt obecnych w tym nieprzyjaznym dla człowieka środowisku. Przeprowadzone w lutym zeszłego roku badanie wykazało, że pewne obszary Rowu Mariańskiego są bardziej zanieczyszczone niż niektóre z najbardziej zanieczyszczonych rzek w Chinach. Większość tworzyw sztucznych dostaje się do oceanów z plaż, statków, ale i rzek najbardziej zaludnionych państw. Mowa tutaj przede wszystkim o Indiach, czy właśnie Chinach.

Okeanos Explorer, statek NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration), przeszukiwał głębiny Rowu Mariańskiego w 2016 r. i znalazł tam różne formy życia, w tym takie gatunki jak koralowiec, meduza i ośmiornica. Ostatnie badania wykazały również, że 17% zarejestrowanych w bazie danych tworzyw sztucznych wykazuje różnego rodzaju interakcje z życiem morskim, np. zwierzęta zaplątują się w śmieci, co prowadzi do ich śmierci.


Obserwuj @glodniwiedzy - znajdziesz tu najciekawsze informacje ze świata.


Źródło: National Geographic