Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Słowackie wybory prezydenckie: Korcuk i Pellegrini w drugiej turze: Aktualności

Słowackie wybory prezydenckie: Korcuk i Pellegrini w drugiej turze: Aktualności

Były minister spraw zagranicznych Ivan Korcok i przewodniczący słowackiego parlamentu Peter Pellegrini zmierzą się ze sobą w drugiej turze wyborów prezydenckich, po zajęciu w sobotę pierwszego miejsca w pierwszej turze, jak wynika z częściowych wyników.

Według słowackiego Urzędu Statystycznego, na podstawie 90% głosów, Korcok otrzymał 40,3% głosów, w porównaniu do 38,4% dla Pellegriniego. Druga tura głosowania zaplanowano na 6 kwietnia.

Analitycy spodziewali się takiego wyniku – Pellegrini (48 l.) i Korcok (59 l.) zwyciężyli w sondażach przed głosowaniem, które naznaczone było głębokimi podziałami w sprawie wojny w sąsiedniej Ukrainie.

Były premier Pellegrini należy do prorosyjskiego obozu rządzącego, na którego czele stoi premier Robert Fico, który kwestionuje suwerenność Ukrainy.

Liberalny Korcok, wspierany przez opozycję, jest zdecydowanie proukraiński, podobnie jak ustępująca prezydent Zuzana Caputova, krytyczka rządu, która zdecydowała się nie kandydować na drugą kadencję.

„Spodziewałem się bliskiego wyniku” – powiedział Pellegrini reporterom, gdy zaczęły napływać wyniki.

Po sobotnim głosowaniu upierał się, że Słowacja, pomimo wypowiedzi Fico, po wyborach pozostanie twardo w UE i NATO.

Korcok, który w przypadku wyboru prawdopodobnie spotka się z silnym sprzeciwem ze strony zespołu Fico, oświadczył, że w drugiej turze zaplanowanej na 6 kwietnia chce „przemówić do wszystkich wyborców”.

„Będę musiał więcej rozmawiać z wyborcami koalicji rządowej, bo jasne jest, że nie wszyscy są zadowoleni z przedstawicieli rządu” – powiedział.

Dodał: „Peter Pellegrini ogłosił się gwarantem polityki zagranicznej, a dziś pomaga temu, że Republika Słowacka całkowicie straciła kompas w sprawach polityki zagranicznej”.

– Spokojny i mądry –

Choć jego stanowisko ma charakter przede wszystkim ceremonialny, słowacki prezydent ratyfikuje traktaty międzynarodowe, powołuje głównych sędziów i jest naczelnym dowódcą sił zbrojnych.

Przywódca tego liczącego 5,4 mln mieszkańców kraju, będącego członkiem NATO i Unii Europejskiej, może zawetować ustawy przyjęte przez parlament.

READ  Jak rozumiemy stanowisko Niemiec? Zadaj nam swoje pytania

Emerytowany Juraj Jankovic oddając głos w Bratysławie, powiedział, że Pellegrini „był spokojnym i mądrym premierem i będzie dobrym prezydentem”.

Grafik Zora Boškova powiedziała, że ​​Korcuk „będzie godnym przedstawicielem Słowacji za granicą”.

„Pellegrini (…) prawdopodobnie będzie sojusznikiem” rządu Fico, powiedział AFP analityk Pavol Babos.

Obaj mężczyźni są wieloletnimi sojusznikami politycznymi, a pan Fico przez lata mianował pana Pellegriniego na różne stanowiska, w tym na przewodniczącego parlamentu i ministra edukacji.

Wojna na sąsiedniej Ukrainie podzieliła Słowaków w trakcie kampanii wyborczej.

Podczas ostatniej debaty przed głosowaniem 48-letni Pellegrini wezwał do „natychmiastowego zawieszenia broni i rozpoczęcia negocjacji pokojowych” między Kijowem a Moskwą.

Jest to stanowisko, które potępił 59-letni pan Korcok.

„Federacja Rosyjska zdeptała prawo międzynarodowe (…). Nie sądzę, że Ukraina powinna oddać część swojego terytorium, aby osiągnąć pokój” – powiedział AFP. Podkreślił, że „pokój nie może być równoznaczny z poddaniem się”.

Zdaniem Bobosa kandydat liberałów „byłby prawdopodobnie przeciwwagą dla koalicji rządowej i (…) dążyłby do skorygowania antydemokratycznych tendencji rządu”.

Rząd Fico był ostatnio krytykowany za przyjęcie kontrowersyjnej reformy kodeksu karnego, która przewiduje konkretnie obniżone kary za korupcję i przestępstwa gospodarcze. Chociaż Korcok kandyduje jako kandydat niezależny, cieszy się poparciem partii opozycyjnych, które uważają, że zwycięstwo Pellegriniego utoruje drogę do ułaskawienia przez prezydenta sojuszników rządu skazanych za korupcję.

Opublikowano 24 marca o 12:10, AFP