Słońce maleje, gdy jest bardziej aktywne

Zbudowane z gorącej plazmy Słońce jest prawie kuliste, a jego średnica wynosi około 1 392 684 km, co czyni je ciałem niebieskim 109 razy większym od Ziemii. Przeprowadzone w ostatnim czasie badania wykazały jednak, że rozmiar Słońca podlega niewielkim zmianom zależnym od jego aktywności. Kiedy słońce jest najbardziej aktywne, jego promień zmniejsza się o 1 lub 2 kilometry, informują naukowcy w The Astrophysical Journal.

Kwestia dokładnych rozmiarów Słońca nie jest tak oczywista, jak w przypadku ciał niebieskich posiadających stałą powierzchnię. Jednym ze sposobów definiowania wielkości naszej gwiazdy jest określenie, w jaki sposób jasność Słońca zmniejsza się od jego środka. W 2010 roku, Jeff Kuhn z Uniwersytetu Hawajskiego w Maui i współpracownicy nie znaleźli jednak żadnych oznak tego, że promień słońca zmieniał się w trakcie cyklu słonecznego, opierając się na analizie zmian w jasności. W nowych badaniach wykorzystany został nowy punkt odniesienia zwany promieniem sejsmicznym, który mierzony jest za pomocą fal sejsmicznych przemieszczających się przez wnętrze Słońca.

Alexander Kosovichev z Instytutu Technologicznego New Jersey oraz Jean-Pierre Rozelot z Université Côte d'Azur w Nicei informują, że nowa metoda pozwala uzyskać im bardziej precyzyjne wyniki. W celu uzyskania promienia sejsmicznego, naukowcy wykorzystali 21-letnie dane dotyczące częstotliwości fal zbieranych przez dwie sondy kosmiczne. Okazało się, że poszczególne warstwy Słońca na różnych głębokościach rozszerzają się, podczas gdy inne kurczą. Rezultatem końcowym było jednak ustalenie, że promień sejsmiczny zmniejsza się, a tym samym rozmiar Słońca maleje, kiedy jest najbardziej aktywne.

Dodatkowo, dalsze badania promienia sejsmicznego Słońca może pomóc naukowcom zrozumieć zmienne natężenie pól magnetycznych na różnych głębokościach gwiazdy. Co ciekawe, naukowcy twierdzą, że nowe badania nie zastępują poprzednich, uważanych za mniej dokładne. Jak sami mówią, oba pomiary opierają się na różnych technikach i dlatego badają różne aspekty zachowania Słońca.


Obserwuj @glodniwiedzy - znajdziesz tu najciekawsze informacje ze świata.


Źródło: sciencenews.org