Minister zdrowia RP Adam Nidzielski zapowiedział, że Polska nie będzie uczestniczyć w nowej umowie dotyczącej szczepionki Covid-19, którą Unia Europejska wynegocjowała w imieniu państw członkowskich, określając ją jako „rażący” Poproszenie firmy Pfizer o zapłatę za niedostarczone dawki.
Komisja Europejska ogłosiła w zeszły piątek (26 maja), że tak Doszedłem do porozumienia z firmą Pfizer-BioNTech O możliwości ograniczenia urodzeń, gwarantowanej od 2020 r. w ramach unijnej strategii szczepień oraz o wydłużeniu okresu, w którym państwa członkowskie mogą rodzić.
W wystąpieniu przed komisją Niedzielski zauważył, że Pfizer zażądał zapłaty za niedostarczone dawki w wysokości do połowy kosztów pełnych dostaw, opisując stan „skandal”.
„Warunki wynegocjowane przez Komisję w imieniu państw członkowskich z firmą Pfizer nie są w pełni satysfakcjonujące i nie będziemy związani umową”. Powiedział w czwartek (1 czerwca) wgPolska Agencja Prasowa (PAP).
Polska stoi na czele koalicji krajów europejskich, które nawołują do renegocjacji umów z amerykańską grupą farmaceutyczną. Na początku tego roku było to pierwsze państwo członkowskie, które uzyskało zgodę na renegocjację umowy dotyczącej szczepień z firmą Pfizer na własną rękę.
Równocześnie jednak Komisja Europejska negocjowała w imieniu całej Unii. Rozmowy, które prowadziłwspólny zespół negocjacyjny Rzecznik Komisji, złożonej z Komisji i wielu przedstawicieli państw członkowskich, powiedział EURACTIV Polska w marcu.
Ze względu na zmieniającą się sytuację epidemiologiczną Polska od dawna nalegała na ograniczenie dostaw szczepionek, powołując się na ogromny wzrost kosztów związanych z przyjmowaniem i utrzymaniem ukraińskich uchodźców po rosyjskiej inwazji.
Niedzielski powiedział, że od kwietnia 2022 r. Polska działała w wyniku działania siły wyższej, odmawiając przyjmowania nowych przesyłek. Twierdził, że umowy są tak niejasne, że praktycznie zmuszają kraje do zatwierdzenia setek milionów dawek, których nikt już nie potrzebuje.
W liście wysłanym w zeszłym miesiącu i widzianym przez EURACTIV, pan Niedzielski wezwał do zmiany warunków umów firmy Pfizer na szczepionki Covid-19 na „ Zmniejszenie obciążenia finansowego I zapobiegaj utracie tysięcy szczepionek.
Oskarżył firmę o brak dobrej woli w dążeniu do porozumienia z Polską i innymi państwami członkowskimi. Książki Pfizera dalekie są od zadowalającego poziomu elastyczności i dostarczania realistycznych propozycji reagowania na zmieniającą się sytuację zdrowotną w Europie.
Zdaniem ministra wiele krajów UE, w tym Węgry i Rumunia, podziela krytykę Warszawy wobec porozumienia Komisji. Nidzielski dodał, że do opozycji prawdopodobnie dołączy też Litwa.
Wyjaśnił również, że problemy dotyczą tylko jednego dostawcy szczepionek. Ze wszystkimi innymi osiągnięto porozumienie w sprawie„duże cięcia” powiedział minister.
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy
Toupret kupuje konkurenta w Polsce
Drobiarski gigant LDC jest w trakcie przejęcia fabryki Konspolu w Polsce