Konserwatywny prezydent Polski Andrzej Duda w piątek 29 marca sprzeciwił się ustawie mającej na celu liberalizację pigułki „dzień po” w Polsce. Jego stosowanie zostało poważnie ograniczone przez poprzedni nacjonalistyczno-populistyczny rząd z Partią Prawo i Sprawiedliwość (PiS). Tabletka nie jest już dostępna bez recepty.
Zgodnie ze swymi obietnicami wyborczymi rządząca od grudnia koalicja prounijna (UE) przyjęła projekt ustawy mający na celu umożliwienie swobodnego dostępu do pigułki „dzień po” już od 15. roku życia. Tekst, który musi jeszcze przejść przez Senat, został zatwierdzony 22 lutego 224 delegatami (196 przeciw).
Sojusznik PiS i zagorzały katolik, p. Duda zdecydował „Nowelizacja ustawy o lekach odesłana do Sejmu z prośbą o ponowne rozpatrzenie ustawy”– wynika z opublikowanego w piątek komunikatu prasowego prezydenta. Głowa państwa z szacunkiem skłoniła się do odmowy „Normy ochrony zdrowia dzieci”.
Andrzeja Dudy „Rozwiązania prawne umożliwiające dzieciom poniżej 18 roku życia dostęp do środków antykoncepcyjnych bez nadzoru lekarza i bez uwzględnienia roli i odpowiedzialności rodziców są niedopuszczalne”, nawiązując do komunikatu prasowego. Jednak on jest „Uznano za otwarte na środki zaproponowane w przedmiotowej ustawie w odniesieniu do dorosłych kobiet”Według tego tekstu.
Recepta przez farmaceutów
„Wstyd, że prezydent znów zwraca się przeciwko Polakom”, Skomentowano Wiceminister edukacji narodowej Katarzyna Lubnauer zna rząd „Jak pokonać tę przeszkodę”. Spodziewając się weta prezydenta, rząd już zapowiadał, że zniesie zakaz.
„Przygotowaliśmy regulamin (…) Ta pigułka jest dostępna na receptę.Prezentowane przez farmaceutę Minister Zdrowia Izabela Leszczyna ogłosiła w środę w radiu RMF FM. „Jeśli kobiety i dziewczęta nie chcą doświadczyć niechcianej ciąży, zróbmy wszystko, co w naszej mocy, aby pigułka była jak najbardziej dostępna”.Od 1R maja – dodał.
Magdalena Bejat, wicemarszałek izby wyższej parlamentu, zdecydowanie potępiła decyzję głowy państwa: „Młode kobiety powinny mieć do tego taki sam dostęp jak dorosłe kobiety, ponieważ młode kobiety mogą zajść w ciążę i musimy je chronić w różnych sytuacjach”.– powiedział reporterom. Przypomniał, że w Polsce wiek przyzwolenia na aktywność seksualną wynosi 15 lat. „To jeszcze jeden powód [que les jeunes filles] mają prawo chronić się przed niechcianą ciążą”nalegała.
Ograniczanie dostępu do aborcji
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) antykoncepcja awaryjna powinna być „Formalnie dodano” We wszystkich krajowych programach planowania rodziny.
Aplikacja światowa
Poranek świata
Każdego ranka wybierz 20 artykułów, które musisz mieć
Pobierz aplikację
Debata na temat pigułki „dzień po” zbiega się z wysiłkami na rzecz liberalizacji polskiego prawa aborcyjnego, które należy do najsurowszych w Europie. W tym kraju o silnej tradycji katolickiej aborcja jest legalna tylko wtedy, gdy jest wynikiem gwałtu, stosunku płciowego albo gdy istnieje zagrożenie życia lub zdrowia matki. W 2020 roku Trybunał Konstytucyjny zgodził się z poprzednim rządem na przerwanie ciąży z powodu niepłodności. „Niekonstytucyjny”.
Do parlamentu trafiło już kilka ustaw mających na celu liberalizację aborcji, w tym przemówienie partii politycznej premiera Donalda Tuska pod koniec stycznia. Projekt ustawy legalizowałby aborcję do dwunastego tygodnia ciąży, a nawet dłużej, w przypadku poważnych wad, takich jak poronienie spowodowane zapłodnieniem, gwałtem czy zagrożenie zdrowia kobiety ciężarnej.
W 2022 r. przeprowadzono zaledwie 161 legalnych aborcji w porównaniu z około 2000 przed zaostrzeniem prawa w 2020 r. Według organizacji feministycznych co roku 100 000 kobiet przerywa aborcję zażywając pigułki aborcyjne, które są w Polsce zakazane lub wyjeżdża za granicę.
„Guru mediów społecznościowych. Bardzo upada. Wolny fanatyk kawy. Entuzjasta telewizji. Gracz. Miłośnik internetu. Nieskrępowany wichrzyciel.”
More Stories
Euro 2024: Holandia od tyłu pokonała Polskę w finale grupy C przeciwko Francji
W Polsce protest przeciwko wykorzystaniu sztucznej inteligencji w radiu
Polska zabiega o czasowe zawieszenie praw azylowych z UE