Z dokumentów sądowych wynika, że polski sąd orzekł, że polski Europolgaz będzie musiał zapłacić karę w wysokości około 1,57 miliarda dolarów, jeśli będzie kontynuował pozew na kwotę 6 miliardów złotych (1,43 miliarda dolarów) przeciwko rosyjskiemu Gazpromowi w Szwecji.
W ubiegłym roku Polska rozwiązała umowę z Rosją na odbiór rosyjskiego gazu rurociągiem jamalskim, po odrzuceniu przez Warszawę prośby o płatność za paliwo w rublach, a Moskwa w odpowiedzi wstrzymała dostawy.
Europol Gas zażądał rekompensaty za utratę dochodów i brak transportu gazu przez terytorium Polski w latach 2023–2045.
Kontrolowana przez państwo polska rafineria Orlin przejęła w październiku polski odcinek gazociągu jamalskiego. Oznacza to, że Gazprom nie ma już udziałów w Europolgazie, właścicielu polskiej nitki gazociągu jamalskiego. Wcześniej Orlin i Gazprom posiadały po 48% udziałów w Europolgazie.
Sąd Arbitrażowy w Petersburgu i Obwodzie Leningradzkim stwierdził, że uniemożliwi to Europolgasowi kontynuowanie postępowania w Sztokholmie i nałoży karę w wysokości 285 mln dolarów i 5,35 mld zł (1,28 mld dolarów) z przeliczeniem na ruble, jeśli nie zastosuje się do Decyzja. Ta decyzja.
Rosyjska agencja informacyjna Interfax podała, że kara dolarowa miała związek z transportem gazu przez Polskę w latach 2006-2009, a kara w złotówkach – z poniesionymi stratami. Reutersowi nie udało się od razu ustalić, dlaczego proponowane kary zostały skonstruowane w taki sposób.
Gazprom i Orlen nie odpowiedziały natychmiast na prośby Reutersa o komentarz.
Zdecydowana część decyzji została opublikowana 26 października, a pełny tekst decyzji – zdaniem sądu – dopiero 31 października. Rosyjskie agencje informacyjne po raz pierwszy ogłosiły tę decyzję w czwartek.
(1 dolar = 4,1825 złotego)
„Profesjonalne rozwiązywanie problemów. Pragnący być pionierem kulinarnym. Przyjazny miłośnik piwa.”
More Stories
Najlepsze filmy związane z kasynami i zakładami bukmacherskimi
Podatki w zakładach bukmacherskich w Polsce – co warto wiedzieć?
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy