Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rosyjski kosmonauta startuje amerykańską rakietą podczas wojny na Ukrainie

Rosyjski kosmonauta startuje amerykańską rakietą podczas wojny na Ukrainie

Rosyjski kosmonauta wystartował w środę 5 października na Międzynarodową Stację Kosmiczną ze Stanów Zjednoczonych na pokładzie rakiety SpaceX, co jest szczególnie symboliczną misją w środku wojny na Ukrainie.

Anna Kikina, jedyna rosyjska kosmonauta będąca obecnie w czynnej służbie, jest częścią załogi Crew-5, która składa się również z Japończyka i dwóch Amerykanów, w tym Nicole Mann, która została pierwszą rdzenną Amerykanką, która poleciała w kosmos.

Długo planowany program wymiany astronautów jest kontynuowany pomimo wysokich napięć między dwoma krajami od czasu inwazji Moskwy na Ukrainę w lutym. Tym samym zapewnienie funkcjonowania stacji kosmicznej (ISS) stało się jednym z nielicznych tematów współpracy między Stanami Zjednoczonymi a Rosją. Sergei Krikalyov, dyrektor ds. lotów załogowych w rosyjskiej agencji kosmicznej Roscosmos, był obecny na Florydzie w miejscu, które wydawało się być czarującą ofensywą, po głośnych uwagach swoich przełożonych w ostatnich miesiącach.

Przeczytaj także: Rosja zapowiada, że ​​opuści Międzynarodową Stację Kosmiczną „po 2024 roku”

Na konferencji prasowej po starcie chwalił te wspólne loty jako Nowy etap współpracy, odnosząc się w szczególności do amerykańsko-rosyjskiego lotu kosmicznego w 1975 r., będącego wówczas symbolem odprężenia podczas zimnej wojny. Przeniesienie obywatela innego narodu jest „Wielka odpowiedzialność”podczas konferencji prasowej pod koniec września, Kathy Luders, Associate Administrator w NASA.

Zapytana o obecny związek z Roskosmosem powiedziała: Pod względem operacyjnym naprawdę doceniliśmy spójność relacji, nawet w bardzo trudnych pod względem geopolitycznym czasach. »

dostawa przestrzenna

38-letnia inżynier Anna Kekina została, dzięki szkoleniu, piątym rosyjskim zawodowym kosmonautą, który poleciał w kosmos. „Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości będziemy mieć więcej kobiet w ciałach astronautów”Zostało to ogłoszone w sierpniu przez Agence France-Presse. Jest to również pierwszy lot kosmiczny amerykańskich astronautów Nicole Mann i Josha Cassady, ale piąty Koichi Wakata.

READ  Fnac i Darty już obniżają ceny nowszych telewizorów Oled 4K (55 i 65 cali).

Po około trzydziestu godzinach podróży ich statek zacumuje w czwartek na stacji, 400 kilometrów nad poziomem morza. Członkowie załogi 5 dołączą do siedmiu osób już na pokładzie (dwóch Rosjan, czterech Amerykanów i jednego Włocha).

Od lewej do prawej: Japończyk Koichi Wakata, Rosjanka Anna Kekina oraz Amerykanie Josh Cassada i Nicole Mann przed startem na Międzynarodową Stację Kosmiczną 5 października 2022 r.

Zaplanowano kilkudniową dostawę z czterema członkami Crew-4, przed powrotem ich na Ziemię. Załoga Crew-5 musi spędzić około pięciu miesięcy na orbicie i przeprowadzić ponad 200 eksperymentów naukowych. To piąta regularna misja na Międzynarodową Stację Kosmiczną, którą SpaceX podjął w imieniu NASA. Anna Kekina jest pierwszą Rosjanką, która pilotowała pocisk Falcon-9 zaprojektowany przez miliardera Elona Muska.

Ten ostatni interweniował w poniedziałek w kontrowersji wokół wojny na Ukrainie, prosząc swoich zwolenników na Twitterze o głosowanie nad jego własną propozycją rozwiązania konfliktu między Kijowem a Moskwą. Ambasador Ukrainy w Niemczech odpowiedział na Twitterze: „patrzyć na nią”.

Przyszłość jest w zawieszeniu

Po ogłoszeniu przez USA sankcji wobec rosyjskiego przemysłu lotniczego w odpowiedzi na inwazję na Ukrainę napięcia między Moskwą a Waszyngtonem znacznie wzrosły w dziedzinie kosmosu.

W ten sposób były szef Rosyjskiej Agencji Kosmicznej wydał groźne oświadczenia o możliwości katastrofy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, jeśli Rosjanie nie będą mogli dłużej uczestniczyć. Następnie tego lata jego następca powiedział, że Rosja opuści Międzynarodową Stację Kosmiczną „Po 2024”Za stworzeniem własnej stacji orbitalnej – bez podania konkretnej daty wycofania.

Przeczytaj także: Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Jaka przyszłość czeka Międzynarodową Stację Kosmiczną po ogłoszeniu wycofania się Rosji?

Będziemy dalej latać [avec] Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, dopóki nasza nowa infrastruktura jest w budowie”.Siergiej Krikalev z Roscosmos powiedział w środę. Ale taka budowa jeszcze się nie rozpoczęła i zdaniem ekspertów powinna zająć wiele lat. Amerykanie zapowiedzieli, że chcą kontynuować eksploatację stacji do 2030 roku.

READ  TousAntiCovid oskarżony o narażanie prywatności Francuzów

W obecnej sytuacji Międzynarodowa Stacja Kosmiczna nie może funkcjonować bez jednej z dwóch tworzących ją części, jednej amerykańskiej i jednej rosyjskiej. Ten ostatni szczególnie zapewnia utrzymanie na orbicie dzięki systemowi napędowemu.

Świat z AFP