Renault tworzy w pełni zelektryfikowaną, inteligentną wyspę

Renault przy współpracy z portugalskim dostawcą energii elektrycznej chce zbudować pierwszą wyspę wolną od zanieczyszczeń pochodzących z paliw kopalnych. Koncern przedstawił śmiałą wizję, w której Porto Santo jest w całości zasilana energią elektryczną pozyskiwaną ze źródeł odnawialnych.

Porto Santo to niewielka wyspa należąca do archipelagu Madery, znajdująca się na Oceanie Atlantyckim. Zamieszkuje ją na stałe tylko około 5000 osób, a jej powierzchnia wynosi 42,5 km2.

Na wyspie znajdują się już farmy wiatrowe oraz fotowoltaiczne, ale teraz Renault wraz z największym dostawcą energii w tamtym rejonie chce całkowicie zelektryfikować transport oraz zainstalować magazyny energii, które mają poprawić stan sieci energetycznej. Koncern będzie odpowiedzialny za opracowanie rozwiązań oraz dostarczenie elektrycznych samochodów na wyspę.

Na początku Renault dostarczy 20 elektrycznych samochodów, którymi poruszać się będą ochotnicy biorący udział w programie. Zamontowane zostaną specjalne słupki do ładowania pojazdów, zasilane ze źródeł odnawialnych. Co więcej - do końca 2018 roku wpływ elektrycznych pojazdów na sieć energetyczną ma się znacznie zwiększyć. Będą one wykorzystywane jako inteligentne magazyny, mogące oddać do sieci energię w przypadku zbyt dużego zapotrzebowania (Vehicle to Grid).

W końcowym etapie projektu Renault wykorzysta zużyte już akumulatory do budowy stacjonarnych magazynów energii. Będzie to pierwszy praktyczny przykład ponownego użycia akumulatorów pochodzących z samochodów elektrycznych.

Koncern ma nadzieję na zbudowanie i przetestowanie modelu, który można będzie potem zaadoptować na innych wyspach, czy w miastach i konsekwentnie dąży do spopularyzowania ekologicznych rozwiązań opartych na samochodach elektrycznych.

Źródło: Renault.com