Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Raki skóry: technologia i sztuczna inteligencja w badaniach przesiewowych: aktualności

Raki skóry: technologia i sztuczna inteligencja w badaniach przesiewowych: aktualności

Jak ulepszyć badania przesiewowe w kierunku raka skóry? Przy niedoborach dermatologów zaawansowane technologie w połączeniu ze sztuczną inteligencją mogą służyć jako coraz bardziej wartościowe narzędzia diagnostyczne.

Od października w Evreux w Eure ogromna maszyna o wysokości trzech metrów i szerokości pięciu metrów – Vectra 360 amerykańskiej firmy Canfield – jest w stanie sfotografować w jednym ujęciu niemal całą powierzchnię skóry pacjenta, dzięki 92 wysokim -soczewki o wysokiej rozdzielczości.

Skaner tworzy mapę widocznych zmian chorobowych i wszystkich pieprzyków.

„Następnie lekarz może zdalnie powiększyć obszar, który wydaje się podejrzany do analizy” – wyjaśnia Isabelle L’Hopital, założycielka France Dermatologie Territoires, która jest założycielką tego projektu.

Celem tego sektora obrazowania skóry jest poprawa wykrywania raka skóry na oddziale, który podobnie jak wiele innych boryka się z „dużymi opóźnieniami w umawianiu się na wizytę do dermatologa” w związku z niedoborem tych specjalistów.

Co roku we Francji wykrywa się około 18 000 przypadków raka skóry – najpoważniejszego rodzaju raka skóry – powodującego 2000 zgonów.

-Porównania-

Czerniak to nowotwór skóry, który wygląda jak pieprzyk, ale często ma następujące cechy: asymetria, nieregularne krawędzie, wiele kolorów, powiększenie lub zmiana wyglądu.

W ciągu ostatnich dwóch–trzech dekad liczba nowych przypadków rocznie stale rosła. Jednak dzięki udoskonalonym badaniom przesiewowym i wprowadzeniu nowych metod leczenia wskaźnik zgonów w ostatnich latach wykazywał tendencję do stabilizacji.

Wielu producentów próbuje zrewolucjonizować wczesne leczenie tego groźnego nowotworu.

„Od końca lat 90. XX wieku wiele klinik zostało wyposażonych w tzw. cyfrowe aparaty do dermoskopii, które pozwalają na wykonanie zdjęć skóry pacjenta i porównanie ich podczas kolejnych wizyt w celu sprawdzenia, czy nie rozwinęły się guzy wielbłądzie” – mówi Luke Thomas, specjalista ds. raka skóry i lekarz w szpitalu uniwersyteckim w Lyonie dla AFP.

READ  Czy możemy żyć pod ziemią jak w serialu Silo?

We Francji niemiecki FotoFinder ugruntował swoją pozycję wśród dermatologów.

Ale technologie się rozwijają: jakość obrazów znacznie się poprawiła. Wcześniej umożliwiały obrazowanie skóry o wymiarach cm2 x cm2, teraz mogą uchwycić prawie całą powierzchnię ciała.

Francuski start-up SquareMind ma nadzieję w tym roku skomercjalizować swoje „innowacyjne” rozwiązanie: ramię robota, które porusza się wokół pacjenta.

Ali Khashlouf, założyciel SquareMind, który był obecny na niedawnej wystawie Vivatech, powiedział AFP: „Za kilka minut zapewni obraz całego ciała z możliwością powiększania zmian chorobowych i bardzo wysoką rozdzielczością”.

– „Sortowanie”

W Marsylii AP-HM zostanie wyposażona w system Vectra w 2022 roku. Kosztująca około 400 tysięcy euro maszyna została sfinansowana dzięki pomocy przemysłowców i PACA Cancéropole.

„Musimy wykorzystać technologię, aby ulepszyć nasze praktyki” – mówi Giuliana Meunier, dermatolog i kierownik Centrum Automatycznych Badań Przesiewowych Czerniaka w Marsylii, która wykorzystuje tę technologię.

Wyjaśniła, że ​​w dobie ograniczania występowania chorób skóry, automatyzacja niektórych czasochłonnych etapów badań przesiewowych w kierunku raka skóry umożliwi dokładniejsze śledzenie pacjentów, którzy tego najbardziej potrzebują.

Po drugie, praktycy mają nadzieję, że mogą polegać na pomocy sztucznej inteligencji wytwarzanej przez te maszyny. Dzięki automatycznemu dokumentowaniu powierzchni skóry dużej liczby osób będą mogli stworzyć pełny zapis zmian chorobowych i znamion tych pacjentów.

Celem będzie wówczas opracowanie algorytmów sztucznej inteligencji, które będą w stanie łatwo i szybko identyfikować nowe, postępujące lub podejrzane zmiany na skórze jako całości.

„Dziś maszyna nie jest jeszcze w stanie zdiagnozować choroby” – wyjaśnia Giuliana Meunier. Oznacza to potwierdzenie, czy ta czy inna zmiana jest rakiem skóry.

Jednak w ciągu dwóch lat Ali Khakhlouf spodziewa się pojawienia się sztucznej inteligencji zdolnej do wykrywania raka skóry „z dużą pewnością”.

„Sztuczną inteligencję można wykorzystać do pewnego rodzaju selekcji, nawet jeśli ostateczna decyzja zawsze należy do lekarza” – mówi Luke Thomas.

READ  Czego się spodziewać w najbliższej przyszłości

Opublikowano 10 czerwca o 20:01, Agence France-Presse