Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Przy jakim poziomie cukru we krwi występuje cukrzyca?

Przy jakim poziomie cukru we krwi występuje cukrzyca?

Nadmierna ilość glukozy (cukru) we krwi wskazuje na cukrzycę.

Aby zdiagnozować cukrzycę, polegamy na pomiarze poziomu glukozy we krwi, zwanego także „cukrem we krwi”. „Glukoza jest niezbędnym źródłem energii do funkcjonowania wszystkich komórek organizmu”. Przypomina nam doktora Remy’ego Pessena, lekarza rodzinnego, ale „Jest toksyczny dla niektórych, gdy stężenie wzrasta, zwłaszcza dla nerek, serca, mózgu i siatkówki.. „Kiedy jesz, żywność zawierająca węglowodany rozkłada się na glukozę, która następnie jest wchłaniana do krwioobiegu, zwiększając poziom cukru we krwi”.. W odpowiedzi na ten wzrost trzustka wydziela insulinę regulującą poziom cukru we krwi. W przypadku cukrzycy tej regulacji nie ma i poziom cukru wzrasta.

Istnieją 4 rodzaje cukrzycy, ale wyróżniamy dwa: cukrzycę typu 1 i cukrzycę typu 2, z których pierwsza wiąże się z brutalnymi objawami, takimi jak skrajne pragnienie i zwiększone oddawanie moczu.Jest to związane z defektem układu odpornościowego, który atakuje i niszczy komórki beta trzustki wytwarzające insulinę. Doktor Pessen wyjaśnia. Bez insuliny glukoza nie może przedostać się do komórek i zostać wykorzystana jako źródło energii, gromadzi się we krwi, powodując wzrost poziomu cukru we krwi. Drugi typ, cukrzyca typu 2, jest najczęstszy. „W tym stanie organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub staje się na nią oporny, co oznacza, że ​​komórki nie mogą skutecznie wchłaniać glukozy, co również prowadzi do gromadzenia się glukozy we krwi”.

W razie wątpliwości lekarz zleci badanie krwi, obejmujące badanie poziomu cukru we krwi na czczo, a także losowe badanie poziomu cukru we krwi i hemoglobiny glikowanej (HbA1c). U zdrowej osoby poziom cukru we krwi na czczo (mierzony po 12-godzinnym okresie postu) utrzymuje się na ogół w przedziale od 0,70 grama do 1,10 grama (g/l) glukozy na litr krwi. „U chorych na cukrzycę poziom cukru we krwi regularnie przekracza 1,26 g/l”. Mówi nam dr Pessen. Więc „Poziom cukru we krwi równy lub większy niż 1,26 g/l w dwóch różnych testach jest ogólnie uważany za wskazujący na cukrzycę”. Potwierdza to dr Catherine Draunt-Busson, endokrynolog i diabetolog w klinice Inkerman w Niort.

READ  zespół drażniącego oka

„Te osoby powinny zostać sprawdzone”.

Poziom cukru we krwi jest mierzony losowo o dowolnej porze dnia, niezależnie od tego, kiedy ostatni raz jadłeś. „Jeśli Twój przypadkowy poziom cukru we krwi jest wyższy niż 2 g/l i masz klasyczne objawy cukrzycy – takie jak wielomocz (częsta potrzeba oddawania moczu, szczególnie w nocy), polidypsja (nadmierne pragnienie), uczucie zmęczenia i wyczerpania oraz ogólne i niewyjaśnione osłabienie. Waga – może to wskazywać na cukrzycę Endokrynolog kontynuuje. Na koniec test HbA1c mierzy procent hemoglobiny glikowanej we krwi (tj. związanej z glukozą) i podaje średni poziom cukru we krwi w ciągu ostatnich dwóch lub trzech miesięcy. „Do diagnozowania cukrzycy powszechnie przyjmuje się poziom HbA1c wynoszący 7% lub więcej”.

Według dr Deraunt-Busson badania przesiewowe w kierunku cukrzycy są zalecane u osób, u których występują czynniki wysokiego ryzyka cukrzycy, takie jak otyłość, wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca w rodzinie i brak aktywności fizycznej.Należy to regularnie sprawdzać„. „Podobnie osoby z chorobami układu krążenia, wysokim poziomem cholesterolu i zespołem policystycznych jajników w wywiadzie… mogą wymagać częstszych badań przesiewowych w kierunku cukrzycy”. Na koniec należy zbadać także osoby z klasycznymi objawami cukrzycy, takimi jak częsta potrzeba oddawania moczu, skrajne pragnienie, zmęczenie, niewyjaśniona utrata masy ciała itp.