Przodkowie ludzi potrafili świetnie chodzić

Pochodzące sprzed 3,6 miliona lat odciski stóp sugerują, że już nasi dalecy przodkowie potrafili doskonale poruszać się na dwóch nogach. Odkrycie to jest niezwykle ważne, ponieważ w środowisku naukowym powszechnie uważa się, że zdolność chodzenia przy minimalnym zużyciu energii poprzedzała ewolucję mózgów do większych rozmiarów i pozwoliła na dalekie wędrówki w poszukiwaniu pożywienia.

Dokładne określenie chwili, w której praludzie zaczęli swobodnie poruszać się na dwóch nogach, nie jest łatwym zadaniem. Największe wskazówki jakie posiadają naukowcy, są zapisane w pochodzących sprzed milionów lat odciskach stóp. W dwóch miejscach w Laetoli w Tanzanii odkryto ślady ludzkich przodków datowane na 3,6 miliona lat. Badacze ustalili, że odciski zostały pozostawione przez Australopiteków, do których należała słynna “Lucy” - jedna z przedstawicieli gatunku, której szczątki zostały odkryte w 1974 roku w Etiopii.

Porównanie odcisków stóp ludzi i Australopiteków - David Raichlen/University of Arizona

David Raichlen, antropolog ewolucyjny na Uniwersytecie w Arizonie, zbadał odkryte w Laetoli odciski stóp i porównał je ze śladami ochotników w warunkach laboratoryjnych. Podczas badań wzięte pod uwagę zostały różne postawy ciała - normalne i ze zgiętymi kolanami i biodrami. Jak się okazuje, ślady z Laetoli najbardziej pokrywają się ze śladami pozostawionymi przez człowieka współczesnego. Gdybyśmy cofnęli się w czasie i mieli okazję obserwować Australopiteków z daleka, sposób ich poruszania się wyglądałby bardzo ludzko, dodaje antropolog.

Ian Wallace, biolog ewolucyjny z Uniwersytetu Harvarda informuje, że chodzenie w pozycji pionowej jest cechą definiującą nasz gatunek. Konsekwencje podążające za tą unikalną zdolnością są trudne do przecenienia. Cecha została nabyta w wyniku selekcji naturalnej, w której nasi przodkowie dostosowywali się do zmieniających się warunków środowiskowych, takich jak obumierające lasy w wyniku zmian klimatycznych.


Obserwuj @glodniwiedzy - znajdziesz tu najciekawsze informacje ze świata.


Źródło: The Washington Post