Ta kalkulacja nie spada z nieba. Jeśli dane te mogą być przetwarzane, to dzięki nadajnikowi GPS – mocno przymocowanemu do nogi – który śledzi tego ptaka od najmłodszych lat. „Rozbił się 8 czerwca 2018 roku w pobliżu miasta Knysno” – mówi reżyserka Sophie Lagarelle. Obecność Arjushanks Arcadio spędził kilka tygodni po tej europejskiej podróży. Kopalnia złota dla wszystkich naukowców, którzy badają żywe istoty. Bo poza zarejestrowanym dystansem, ten mały technologiczny klejnot (1) o wartości około 6000 euro (wraz z danymi satelitarnymi) dostarcza również informacji o wykonanych przystankach, prędkości lotu, pokonanych korytarzach migracyjnych i wielu innych cennych elementach (2).
Siedemnastogodzinny lot
Możemy wykonać ten rozkaz, zakładając rodzinę wiosną 2022 roku. „Rodzina wyjechała z Polski na emigrację poślubną 5 października. Po zatrzymaniu się w miejscu zbiórki w Niemczech, rankiem 19 października skierował się na południowy zachód. Następnego dnia o północy żurawie pojawią się w rejonie Verdun” – mówi Sophie Lagarelle dzięki informacjom przekazanym przez latarnię morską.
Możemy nawet obliczyć jego średnią: 58 km/h w locie i maksymalną wysokość ponad 1500 metrów.
20 października Arcadio zatrzymał się 40 km dalej, w rejonie lagun Belval-en-Argonne, a następnie do Lac du Terre (Marne). Przebywa tam do 30 października, kiedy to punktualnie o 10:41 wyjeżdża. „31 października o 3:10 nad ranem, po 747 km i siedemnastu lotach non-stop, Arcadio z rodziną przeleciał w okolicach Luglan (40). Możemy nawet obliczyć jego średnią: 58 km/h, a jego maksymalna wysokość ponad 1500 metrów” – powiedział.
Tydzień temu Arcadio był jeszcze w Landusie. Nikt nie może powiedzieć, czy będzie kontynuował wakacyjną trasę do Hiszpanii – do granicy jest 80 km – czy do Afryki Północnej. Na razie urzędnicy serwisu analizują każdy jego ruch. Wiemy, gdzie śpi – czasem w północnych schronach (sektor Commande), czasem na południu Rezerwatu (Lac des Armaions) – i kiedy je. „Żeruje na tzw. żerowiskach. 97% to kukurydza na polach po żniwach – żurawie zjadają 300 gramów dziennie – ale robaki lub larwy. »
Dwa korytarze migracyjne
Z Arcadio oczywiście śledzimy historię tego ptaka. Majestatyczny, osiąga wysokość 1,30 metra i rozpiętość skrzydeł do 2,40 metra. Żurawie pospolite — z globalną populacją 700 000 i oczekiwaną długością życia 25 lat — korzystają z dwóch korytarzy migracyjnych, aby udać się na południe tuż przed zimą. „Tylko po to, żeby przeżyć. Szukając ciepła i pożywienia” — mówi Sophie Lagarail.
Pierwsza biegnie przez serce Europy przez Czechy, a następnie na Bliski Wschód z celem na Węgry. Drugi korytarz, dalej na zachód, rozdziela się przez Niemcy i dociera do Francji. Tam jedni decydują się na osiedlenie się na zimę, inni udają się do Hiszpanii. Zależy to od poziomu zmęczenia każdego, warunków pogodowych. Żuraw jest gatunkiem oportunistycznym i nie dąży do migracji za wszelką cenę. Jeśli zima będzie wystarczająco długa, nie będzie musiała jechać dalej na południe.
Wiosną dociera aż do północnej Europy. Ponieważ ptak był przyzwyczajony od wczesnego dzieciństwa, Arcadio – oczywiście – wróci do Arjusanx na następne ferie zimowe.
(1) Latarnia została sfinansowana dzięki wsparciu Ornitella, grupy litewskich biologów, którzy produkują te nadajniki. Celem jest śledzenie ruchów żurawi, zrozumienie ich migracji i poznanie ich zimowisk.
„Guru mediów społecznościowych. Bardzo upada. Wolny fanatyk kawy. Entuzjasta telewizji. Gracz. Miłośnik internetu. Nieskrępowany wichrzyciel.”
More Stories
Euro 2024: Holandia od tyłu pokonała Polskę w finale grupy C przeciwko Francji
W Polsce protest przeciwko wykorzystaniu sztucznej inteligencji w radiu
Polska zabiega o czasowe zawieszenie praw azylowych z UE