Tekst, który ma stać się pierwszą rezolucją konferencji klimatycznej ONZ dotyczącą losu wszystkich paliw kopalnych, musi zostać przyjęty jednomyślnie w środę.
W środę 13 grudnia prezydencja Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (COP28) ujawniła nowy projekt porozumienia mającego przełamać impas w negocjacjach klimatycznych w Dubaju, wzywając kraje na całym świecie do… „Przejście od paliw kopalnych” Mając na celu osiągnięcie neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla w 2050 r., zgodnie z naukami o klimacie. Dokument, na publikację niewyspani negocjatorzy po raz pierwszy w historii konferencji klimatycznych ONZ proponuje, aby w rezolucji, którą muszą przyjąć wszystkie kraje, uwzględnić wszystkie paliwa kopalne, w dużej mierze odpowiedzialne za zmiany klimatyczne.
Wzywa do tego tekst, w którym Emiratczycy negocjowali każde słowo „Odejście od stosowania paliw kopalnych w systemach energetycznych w sposób uczciwy, uporządkowany i słuszny, poprzez przyspieszenie działań w tej kluczowej dekadzie, aby osiągnąć neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla w 2050 r. zgodnie z zaleceniami naukowymi”.. Wezwanie do przyspieszenia prac nad tą dekadą było żądaniem Unii Europejskiej i wielu innych krajów. Ale już o tym nie mówi „Wyjście” Ropa, gaz i węgiel na żądanie ponad stu krajów.
Wybierając termin „Odejść” („odejście”, „odejście od”, „porzucenie” według możliwych tłumaczeń na język francuski), tekst nie mówi już o „pozbyć się” („Wyjście”) z ropy, gazu i węgla – termin, który kilka miesięcy temu stał się sztandarem, pod którym ustawiło się ponad sto krajów i tysiące organizacji pozarządowych. Czas pokaże, w jakim stopniu ten niuans zostanie omówiony podczas COP.
„Przenieś”, a nie „Wyjdź”
Aby przejść do historii, ten kompromisowy tekst, będący wynikiem bolesnych negocjacji między Unią Europejską, małymi państwami wyspiarskimi, Stanami Zjednoczonymi, Chinami i Arabią Saudyjską, będzie potrzebował jednomyślnej zgody prawie 200 krajów. W tym celu o godzinie 9:30 (05:30 GMT), czyli dzień po planowanym zakończeniu dwudziestej ósmej COP, prezydencja zwołała sesję plenarną, której przewodniczy sułtan Emiratów Al Jaber, szef emirackiego koncernu naftowego ADNOC . Zgodnie z przepisami klimatycznymi ONZ tylko jeden kraj może sprzeciwić się przyjęciu decyzji podczas COP.
Sułtan Al Jaber przez ponad 24 godziny próbował uratować zapowiedzianego policjanta „Patrol”Jest w stanie utrzymać najbardziej ambitny cel przyjętego osiem lat temu Porozumienia paryskiego: ograniczenie wzrostu temperatury na świecie do nie więcej niż 1,5 stopnia Celsjusza. W poniedziałek pierwsza wersja tekstu z Emiratów wywołała wielkie zamieszanie, ponieważ nie było takiego żądania „Wyjście” Paliwa kopalne, których spalanie od XIX wieku są w dużej mierze odpowiedzialne za obecny wzrost globalnych temperatur, o 1,2 stopnia Celsjusza w porównaniu z erą przedindustrialną.
„Idziemy do przodu”We wtorek wieczorem amerykański wysłannik ds. klimatu John Kerry ogłosił, że zbliża się do kolejnych konsultacji. „Dobry rozwój” – dodał australijski minister klimatu Chris Bowen. Około 130 krajów (Unia Europejska, kraje wyspiarskie, Stany Zjednoczone, Brazylia i inne) wezwało do opracowania ambitnego tekstu, który wysłałby jasny sygnał do rozpoczęcia spadku wykorzystania paliw kopalnych. Póki co, tylko tyle „rabat” Węgiel został zatwierdzony na COP26 w Glasgow. Ropa i gaz nie zostały w ogóle zidentyfikowane.
Arabia Saudyjska, Kuwejt i Irak stoją na twardej linii
Projekt umowy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich uwzględnia uznanie roli, jaką odgrywa „energie przejściowe”wzmianka o gazie, dla pewności „Bezpieczeństwo energetyczne” Kraje rozwijające się, w których prawie 800 milionów ludzi nie ma dostępu do energii elektrycznej. W tekście znajduje się wiele wezwań związanych z energią: potrojenie mocy odnawialnych i podwojenie tempa poprawy efektywności energetycznej do 2030 r.; Przyspieszenie technologii „zero węgla” I „niskoemisyjny”Obejmuje to energię jądrową, niskoemisyjny wodór oraz powstające procesy wychwytywania i składowania dwutlenku węgla, za którymi opowiadają się kraje produkujące ropę, aby móc nadal pompować węglowodory.
Arabia Saudyjska, Kuwejt i Irak zajęły twarde stanowisko, odrzucając wszelkie porozumienia atakujące paliwa kopalne, które czynią je bogatymi. Od czasu konferencji w Doha kuwejcki minister ropy Saad Al-Barrak potępił we wtorek… „agresywny atak” Od ludzi Zachodu. Niektóre z krajów najbardziej odpowiednie dla „Wyjście” Koncerny naftowe wykazały, że są skłonne poświęcić to określenie w zamian za znaczące zobowiązania.
„Bacon ninja. Adwokat podróży. Pisarz. Nieuleczalny ekspert w dziedzinie popkultury. Zły maniak zombie. Ekspert od kawy przez całe życie. Specjalista od alkoholu.”
More Stories
Dlaczego zaangażowanie Korei Północnej budzi strach przed eskalacją w stosunkach z Koreą Południową
Stany Zjednoczone i Korea Południowa żądają od Pjongjangu wycofania swoich sił z Rosji
Rząd ogłasza trzydniową żałobę narodową, a liczba ofiar śmiertelnych sięga 72 ofiar