Powstanie nowa sieć super szybkich ładowarek samochodowych

Ionity, nowa grupa powstała z inicjatywy czterech firm, BMW, Mercedesa, Volkswagena i Forda, opracowała i przedstawiła plany budowy olbrzymiej sieci ładowarek samochodowych, która ma powstać w Europie i być niejako odpowiedzią na sieć Superchargerów Tesli.

Główną cechą, która będzie charakteryzowała sieć stacji ładowania Ionity jest futurystyczny i elegancki wygląd, od którego z pewnością trudno będzie oderwać oko. Oczywiście kierowcy zdecydowanie bardziej zależy na czasie ładowania pojazdu, a nie na wyglądzie danej ładowarki, ale wydaje się, że i tutaj inżynierowie stanęli na wysokości zadania. Ładowarki Ionity mają dostarczać nawet do 350 kW mocy. Dla porównania, superchargery Tesli mogą dostarczać maksymalnie 120 kW mocy na jeden samochód. Superszybkie ładowarki Ionity są więc dużym krokiem naprzód, a taki rodzaj konkurencji może wyjść użytkownikom elektryków tylko na dobre.

Ionity planuje wybudować 400 stacji ładowania do 2020 roku. Prace nad pierwszymi dwudziestoma rozpoczęły się w zeszłym roku i oczekuje się, że do końca obecnego roku powstanie 100 stacji ładowania Ionity.

Wzajemne napędzanie się producentów samochodów elektrycznych przyspieszy i ułatwi rozwój elektromobilności, która bez wątpienia stanowi przyszłość prawie każdego rodzaju transportu. Warto jednak zauważyć, że konkurencja pomiędzy firmami powinna być zdrowa, czyli na możliwie takich samych zasadach. Niestety, Tesla od pewnego czasu nie posiada prawa do budowy własnych stacji ładowania na terenie Niemiec. Ma to być podyktowane faktem, że Superchargery Tesli przystosowane są do działania tylko z pojazdami amerykańskiego producenta, co ma być niezgodne z niemieckim prawem. Tesla wielokrotnie i otwarcie mówiła o chęci współpracy z innymi producentami aut w celu udostępnienia Superchargerów dla innych pojazdów, nie tylko Tesli. Jak sami widzimy, prawdopodobnie rozmowy nie doszły do skutku, lub nie osiągnięto porozumienia. Nawiązanie walki z Ionity może więc być, przynajmniej u naszych zachodnich sąsiadów, trudne do osiągnięcia.

Obserwuj @glodniwiedzy - znajdziesz tu najciekawsze informacje ze świata.


Źródło: Electrek