Potężne burze na Jowiszu zaobserwowane przez sondę Juno

NASA poinformowała o ciekawym odkryciu dokonanym dzięki sondzie Juno, która okrąża Jowisza od lipca 2016 roku. Obserwacje w świetle widzialnym i podczerwonym ujawniły istnienie całej gromady cyklonów w okolicach północnego i południowego bieguna giganta.

Dokładniej mówiąc, na północnym biegunie znajduje się osiem trwałych cyklonów w kształcie wielokątów, które krążą dookoła jednego, polarnego cyklonu w centrum. Na południu, pięć cyklonów porusza się również wokół jednego, centralnego cyklonu. Burze na północy posiadają średnice od 4000 do 4600 km i są mniejsze niż ich południowe odpowiedniki, których średnice sięgają od 5600 km do 7000 km.

Normalnie, naukowcy oczekiwaliby, że burze będą kierowały się kierunku biegunów, co jest związane z efektem beta Coriolisa, który powoduje, że wiry w płynie w sposób naturalny kierują się ku biegunom. Jednak na Jowiszu sprawa ma się inaczej - wiry utrzymały się i nie przeniosły się ani się nie połączyły w czasie wstępnych obserwacji sondy Juno. To zaskoczyło naukowców, bo cyklony polarne są tak gęsto upchnięte, że ich ramiona spiralne wchodzą w kontakt z sąsiadami.

Powinny się odpychać i przyciągać nawzajem i w rezultacie łączyć. “Pytanie brzmi, dlaczego się nie łączą?” powiedział Alberto Adriani, jeden z badaczy z Instytutu Astrofizyki i Planetologii Kosmicznej w Rzymie i główny autor artykułu. “Wiemy z danych zebranych przez Cassini, że Saturn ma po jednym wirze cyklonicznym na każdym z biegunów. Teraz dowiadujemy się, że nie wszystkie gazowe olbrzymy są sobie równe.”

Jak zauważają naukowcy “konfiguracja cyklonów nie ma precedensu na innych planetach”. Naukowcy z NASA próbują teraz stworzyć model warunków atmosferycznych, w którym takie zjawiska mogą powstawać i utrzymywać się w atmosferze Jowisza. Więcej danych z kolejnych przelotów sondy Juno w przyszłości zdecydowanie w tym pomoże.

Obserwuj @glodniwiedzy - znajdziesz tu najciekawsze informacje ze świata.


Źródło: Ars Technica