Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Posiada go 1,3 miliona Francuzów. Dokąd prowadzą nas badania?

Posiada go 1,3 miliona Francuzów. Dokąd prowadzą nas badania?

Potrzeba mobilizacji na rzecz badań wynika nie tylko z liczby zaangażowanych pacjentów, z prognoz demograficznych (starzenie się światowej populacji), ale także ze znaczącego wpływu choroby na pacjentów, ich rodziny i społeczeństwo w jej otoczeniu.

Wbrew powszechnemu przekonaniu choroba Alzheimera i choroby „pokrewne” nie dotykają wyłącznie osób starszych. W rzeczywistości we Francji jest około 30 000 przypadków z udziałem młodych ludzi. Jest to nadal niski poziom w porównaniu z liczbą osób powyżej 75. roku życia. Ale dzisiejsze życie nie kończy się po 75 latach.

Choroby te, bardziej niż inne, wywierają głęboki wpływ na równowagę rodzin, przy czym bezpośrednio dotykają one średnio 1 do 2 bliskich „opiekunów”. Jak wykazało badanie BVA Insight, sytuacja ta stwarza wiele wyzwań, nie tylko na poziomie zdrowotnym, ale także na poziomie gospodarczym i społecznym.I W związku z tym 11% Francuzów w wieku powyżej 30 lat ma bliskich cierpiących na chorobę neurodegeneracyjną. Jest to zatem poważny problem zdrowia publicznego, który w rzeczywistości dotyczy wszystkich pokoleń.

Dziś wiemy na przykład, że większa absencja w firmach osób po 50. roku życia ma związek z problemami związanymi z chorymi rodzicami.

Jedną z głównych przeszkód w walce z chorobą Alzheimera jest brak funduszy na badania. W porównaniu z rakiem zasoby przeznaczone na chorobę Alzheimera są znacznie niższe, a wskaźniki finansowania wahają się od 1 do 20, pomimo podobnych kosztów społecznych: 32 miliardy euro dla pacjentów z chorobą Alzheimera w porównaniu do 28 miliardów na raka. Ponieważ zrozumienie choroby i jej cech zajęło tak dużo czasu, badania nad chorobą Alzheimera zajęły nas dopiero od 25 lat w porównaniu do 80 lat w przypadku raka. Chociaż obecnie istnieje pilna potrzeba zwiększenia finansowania chorób neurodegeneracyjnych, aby osiągnąć postęp podobny do tego, jaki obserwuje się w walce z rakiem, gdzie wskaźnik wyleczeń sięga obecnie 70%.

READ  Dla wielu Gwadelupczyków otyłość i siedzący tryb życia to niebezpieczna kombinacja

Niezaprzeczalna jest pilna potrzeba zwiększenia wsparcia dla badań w dziedzinie choroby Alzheimera i chorób neurodegeneracyjnych. Oczekuje się, że w miarę starzenia się światowej populacji wpływ tych chorób na jednostki, rodziny i społeczności będzie wzrastał. Inwestowanie w badania to nie tylko imperatyw zdrowia publicznego; Ochrona naszej zbiorowej przyszłości jest także moralnym obowiązkiem. Mobilizacja do badań jest niezbędna i należy ją zintensyfikować, aby sprostać wyzwaniom stawianym przez te wyniszczające choroby.

Jeśli dzisiaj nie wiemy, jak leczyć chorobę Alzheimera i choroby pokrewne, najnowsze postępy w badaniach klinicznych dają nadzieję. Naukowcy poczynili znaczny postęp w zrozumieniu podstawowych mechanizmów tych chorób, identyfikacji biomarkerów i opracowaniu przeciwciał skierowanych przeciwko białkom chorobotwórczym. Innowacje te torują drogę do wcześniejszej diagnozy i skuteczniejszych interwencji terapeutycznych, które mogą opóźnić lub zapobiec postępowi choroby. Dziś nie można już powiedzieć, że to, na co pozwalają badania, zatrzymuje się na etapie wczesnej diagnozy i nic więcej. Zatem tak, choroby Alzheimera obecnie nie jesteśmy w stanie wyleczyć, ale zmierzamy w kierunku wczesnej diagnozy, która pozwoli uniknąć rozwoju choroby, umożliwiając spokojniejsze starzenie się społeczeństwa. Zrobiliśmy ogromny krok naprzód, ewolucja choroby jest silna, ale wciąż jest nadzieja, że ​​będziemy silniejsi od niej, aby z nią walczyć.