Porwanie Juliusza Gajusza Cezara przez piratów

Gajusz Juliusz Cezar jest prawdopodobnie najbardziej znanym rzymskim wodzem na świecie. Ta niezwykle wybitna i obecna w dzisiejszej kulturze postać zawdzięcza swoją sławę między innymi zwycięskiej kampanii przeciwko Galom, przejęciu siłą władzy w Wiecznym Mieście, czy też jego zabójstwie w idy marcowe przez senatorów pod przewodnictwem Marka Juniusza Brutusa i Gajusza Kasjusza. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że Juliusz Cezar został pewnego razu porwany przez piratów, co ostatecznie nie skończyło się dla nich zbyt dobrze, delikatnie mówiąc.

Obszar Morza Śródziemnego w I wieku przed naszą erą nie był bezpiecznym miejscem ze względu na wzmożoną działalność piratów. Szczególnie w regionie południowej Anatolii, która nieustannie była nękana przez morskich bandytów. I tak, w 75 roku przed naszą erą, grupa cylijskich piratów porwała 25-letniego rzymskiego szlachcica, który w przyszłości został jedną z największych postaci starożytności. Mowa oczywiście o Juliuszu Cezarze odbywającym podróż na Rodos, gdzie miał wziąć udział w studiach oratorskich.

Jak się można było domyślać, Cezar nie był niewolnikiem, jak każdy inny, co przejawiał swoim zachowaniem i starał się zajść porywaczom za skórę. Gdy piraci zażądali dwadzieścia talentów (największa jednostka miary masy i pieniądza, używana w starożytności) okupu wyśmiał ich mówiąc, że wart jest przynajmniej pięćdziesięciu po czym wysłał swoją świtę, aby zebrała okup.

Juliusz Cezar spędził w “niewoli” 38 dni, podczas których czuł się jak u siebie w domu i nie przejmował się tym, że został porwany. Piraci z całą pewnością nie wyobrażali sobie, że sprawy przybiorą taki obrót. Krótko mówiąc, Cezar nie dawał im spać bez przerwy ich budząc, zmuszał do słuchania własnych przemówień i wierszy, które na bieżąco komponował, a jeśli piraci nie byli pod dostatecznym wrażeniem, nazywał ich analfabetami. Poza tym, grywał z nimi w różnego rodzaju gry i odbywał ćwiczenia, a w ich trakcie traktował piratów, jak swoich podwładnych. Od czasu do czasu groził ich ukrzyżowaniem, lecz piraci nie zaprzątali sobie tym głowy i brali to za zwykły żart.

Po 38 dniach okup został dostarczony, a Cezar wypuszczony. Jakiś czas po powrocie na ląd i zebraniu odpowiednich sił wyruszył na poszukiwania swoich porywaczy. Ku zaskoczeniu znaleziono ich na tej samej wyspie, na której przyszły dyktator był więziony. Po ich schwytaniu i dostarczeniu na ląd jako swoich jeńców, Juliusz Cezar udał się do więzienia, w którym byli przetrzymywani i poprosił o ich ukrzyżowanie. Wygłaszane w trakcie niewoli groźby okazały się nie być żartem, czego niezbyt roztargnieni porywacze z całą pewnością nie przewidzieli.


Obserwuj @glodniwiedzy - znajdziesz tu najciekawsze informacje ze świata.


Źródło: Encyclopedia Britannica