Polowanie na czarne dziury to ulubiona rozrywka niektórych z najbardziej zaawansowanych instytucji badawczych na świecie, takich jak Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO). Ale możesz także przyczynić się do tego dzieła na własną skalę i nie jest konieczny doktorat z astrofizyki: wystarczy prosta aplikacja na smartfona i trochę czasu, aby przyczynić się do powstania tej budowli.
Inicjatywa ta wyszła od Holenderskiego Konsorcjum Czarnych Dziur (DBHC), grupy badaczy z Holandii, którzy prowadzą interdyscyplinarny program badawczy nad tymi kosmicznymi gigantami. Oprócz opracowania nowych technologii teleskopowych założyli także obywatelski projekt naukowy pod nazwą Odkrywca czarnych dziur.
Sercem tej inicjatywy jest BlackGEM, teleskop znajdujący się w Chile. Jego rolą jest przechwytywanie danych wizualnych zjawisk zidentyfikowanych przez LIGO i Virgo. To dwa zaawansowane urządzenia, które specjalizują się w wykrywaniu fal grawitacyjnych i fluktuacji czasoprzestrzeni generowanych przez niezwykle masywne obiekty… takie jak czarne dziury.
Algorytm potomny do uczenia
Te ostatnie są jednak bardzo trudne do uchwycenia narzędziami optycznymi. Zamiast tego szukają holenderscy astronomowie kilonowaKatastrofalne eksplozje powstałe w wyniku połączenia czarnej dziury i gwiazdy neutronowej. Wiemy, że te zdarzenia mogą prowadzić do powstania nowej mini czarnej dziury o masie gwiazdowej. Dlatego BlackGEM codziennie rejestruje dziesiątki zjawisk optycznych w nadziei na znalezienie kilonowej, która może potencjalnie dać życie nowej czarnej dziurze.
Ale kiedy już te zdjęcia zostaną zebrane, praca dopiero się rozpoczyna. W rzeczywistości nie wszystkie zjawiska optyczne koniecznie odpowiadają kilonowej, wręcz przeciwnie. Większość z nich to tak naprawdę artefakty optyczne, które powstają na przykład, gdy satelita odbija wiązkę światła. Dlatego zespół A zaprojektował Algorytm Uczenie maszynowe Aby pomóc mu rozwiązać problem.
Obecnie algorytm nadal nie jest zbyt niezawodny w tym ćwiczeniu w porównaniu do ludzi, ponieważ nadal brakuje mu przeszkolenia. Problem w tym, że aby uzyskać niezawodny model, trzeba dokładnie przejrzeć wszystkie obrazy jeden po drugim, aby mieć pewność, że narzędzie to, pozostawione samemu sobie, wyciągnie właściwe wnioski. Oto problem: ten proces, zwany tagowaniem, zajmuje niezwykle dużo czasu. DBHC nie jest jednak instytucją ogromną. Laboratorium, w którym pracuje zaledwie trzydziestu badaczy, nie może znaleźć wystarczająco dużo czasu na analizę wszystkich obrazów BlackGEM.
Cenny wkład
Dlatego zdecydowała się przyciągnąć uwagę opinii publicznej, uruchamiając aplikację o nazwie Black Hole Finder, która daje użytkownikom możliwość uczestniczenia w tym procesie.
Metoda opisana szczegółowo w krótkim tutorialu jest bardzo prosta: nie musisz mieć sokolego oka ani być doświadczonym astrofizykiem. Wystarczy obserwować serię trzech obrazów: jeden przedstawiający zjawisko optyczne, jeden przedstawiający ten sam kąt nieba przed pojawieniem się zjawiska, a ostatni przedstawia różnicę między nimi. Na podstawie łatwych do zapamiętania kryteriów (źródło musi być okrągłe, wyraźne i mieć średnicę od 5 do 10 pikseli) użytkownik może określić, czy obraz nadaje się do wykorzystania przez badaczy, czy też jest „fałszywie pozytywny”. To powinno wylądować w koszu.
Wszystkie te wkłady pomogą naukowcom wytrenować słynny algorytm, który ostatecznie powinien być w stanie wyśledzić potencjalne czarne dziury ze zdumiewającą wydajnością. W razie potrzeby będzie to bardzo ciekawe narzędzie dla astronomów, wiedzących, że czarne dziury służą jako wspaniałe króliki doświadczalne do badania cyklu życia gwiazd, globalnej dynamiki wszechświata, a nawet granic obecnych teorii, poczynając od słynnej teorii względności Einsteina .
Aplikacja dostępna jest w wersji webowej Pod tym adresem, W Sklepie Play Dla właścicieli urządzeń z Androidem W App Store Dla miłośników Apple. Niestety, nie jest on obecnie dostępny w języku francuskim, ale jest na tyle prosty, że każdy może pomóc tym astrofizykom w konkretny sposób, poświęcając mu zaledwie kilka minut, nawet przy bardzo powierzchownej znajomości języka Szekspira!
🟣 Aby nie przegapić żadnych nowości w Journal du Geek, zapisz się Wiadomości Google. A jeśli nas lubisz, codziennie rano mamy newsletter.
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Słynny obraz centralnej czarnej dziury w Drodze Mlecznej, Sgr A*, będzie błędny!
Lekarze apelują o systematyczne badania przyszłych matek
SpaceX planuje zrobić znacznie lepiej ze Starship 6 i zapowiada się niesamowicie!