Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polskie emerytury poddane testowi spekulacji nieruchomościami – Wyzwolenie

Polskie emerytury poddane testowi spekulacji nieruchomościami – Wyzwolenie

bilet

Artykuł zarezerwowany dla subskrybentów

„europejski akcent”wydanie

Od upadku komunizmu niskie emerytury skłaniają Polaków do inwestowania w nieruchomości. „Sport narodowy”, który podsycił kryzys mieszkaniowy, mówi dziennikarz Michel Cocotte.

Nie jest to zbyt przyjemna prawda: w Polsce niewiele osób będzie mogło liczyć na przyzwoitą emeryturę. Jakieś dziesięć lat temu, w 2012 roku, minister gospodarki Waldemar Pavlack bez ogródek stwierdził: „Nie bardzo wierzę w system emerytalny. Aby zabezpieczyć swoją przyszłość, staram się oszczędzać i utrzymywać dobre relacje z dziećmi. Jest to o wiele bezpieczniejsze niż różne fikcyjne rozwiązania rządu.

Od 1989 r. idea, że ​​państwo będzie nam wypłacać godziwą emeryturę, nie była w Polsce rozpowszechniona. Wielu Polaków wzięło sprawy w swoje ręce, tak jak nauczył ich system kapitalistyczny. Zdając sobie sprawę, że nie będą mogli liczyć na przyzwoitą emeryturę, zainwestowali w nieruchomości.

Po upadku komunizmu kupno domu lub mieszkania stało się sportem narodowym. Ceny poszybowały w górę, zwłaszcza w dużych miastach. Tanie kredyty umożliwiały zakup z niewielkim wkładem własnym. Wiele zainwestowano w to rozwiązanie. Niektórzy kupujący mieli na kredyt więcej niż dziesięć mieszkań. Ale ten proces zaostrzył kryzys mieszkaniowy.

Powstaje coraz więcej mieszkań, ale około 2 milionów mieszkań jest pustych. Wiele z nich zostało zakupionych jako inwestycja z zamiarem odsprzedaży z zyskiem. W efekcie czynsze wzrosły. Dziś tylko niewielka mniejszość może uzyskać kredyt hipoteczny. Tak więc większość Polaków jest na to skazana

READ  Słowenia, mały kraj wielkich sportowców