Polski startup uruchomił swoją pierwszą fabrykę produkującą ogniwa perowskitowe
Polski startup Saule Technologies kilka dni temu uruchomił pierwszą przemysłową produkcję perowskitowych ogniw słonecznych. Materiał ten pozwala na produkcję lekkich, elastycznych i niedrogich modułów fotowoltaicznych o różnych kolorach i kształtach, którymi można pokryć budynki, pojazdy i wszelkiego rodzaju obiekty. Zdaniem spółki zapotrzebowanie przekracza już roczną przepustowość linii produkcyjnej, którą szacuje się na 40 tys. metrów sześciennych2 Pod koniec roku.
Olga Malenkiewicz, założycielka firmy, opracowała tę technologię, gdy była pracownikiem naukowym na Uniwersytecie w Walencji w Hiszpanii. ” Dziś zmieniamy zakres, przechodzimy z laboratorium na przemysł „, Powiedziała.
Naukowcy na całym świecie od wielu lat pracują nad tą rodziną kryształów o nieco „barbarzyńskiej” nazwie, wywodzącej się od nazwiska XIX-wiecznego rosyjskiego mineraloga Lwa Perowskiego. Po prostu dlatego, że ich dostępność i niski koszt obiecują zrewolucjonizować branżę fotowoltaiczną.
Pierwsze komórki oparte na Perowskit Opracowany w 2009 roku przez Tsutomu Miyasakę na Uniwersytecie Tokijskim, przekształca mniej niż 4% energii padającego światła na energię elektryczną, w porównaniu z 20–25% energii występującej w krzemie. Jednak do 2016 r. niektórym laboratoriom udało się zwiększyć swoją wydajność do ponad 22%. Ten postęp się dokonał Technologia energii słonecznej Jej rozwój był najszybszy w historii.
Żywotność kilka godzin
Nie wynaleziono jeszcze idealnego materiału fotowoltaicznego, który byłby tani, mniej energochłonny i tak wydajny jak krzem. Jak to często bywa, medal miał drugą stronę: komórki perowskitu były wrażliwe na ciepło, wilgoć, tlen i światło ultrafioletowe. Rezultat: miały zaledwie kilka godzin. Następnie naukowcy kontynuowali badania, na przykład nakładając warstwę anty-UV na powierzchnię komórek i pokrywając drugą stronę warstwą chroniącą przed wilgocią i tlenem. Niektóre zespoły poczyniły postępy, układając kilka warstw perowskitu lub domieszkując komórki różnymi cząsteczkami, takimi jak na przykład tiocyjanian miedzi. Jeszcze inni otaczają ogniwa słoneczne szkłem ochronnym.
Jedną z rozwijających się firm zajmujących się produkcją ogniw perowskitowych jest polska firma Technologie Solly Założona przez Olgę Malinkiewicz trafiła na pierwsze strony gazet w 2018 roku, ogłaszając opracowanie nowej metody produkcji i podpisując umowę ze szwedzką grupą budowlaną i inżynieryjną Skanska Aby to sprzedać.
Technologia polega na drukowaniu kolejnych warstw komórek perowskitu na arkuszach przezroczystego tworzywa sztucznego. Do osadzania warstwy fotowoltaicznej na dowolnym podłożu nie są już potrzebne wysokie temperatury!
Przeczytaj także
Perowskitowe panele słoneczne wkrótce zostaną wydrukowane w formie prostej kartki papieru
Saule Technologies wykorzystuje syntetyczne perowskity
” Używamy syntetycznych perowskitów, które mogą osiągnąć dużą wydajność i moc i nie wymagają ekstrakcji w naturze – powiedziała Olga Malinkiewicz podczas otwarcia swojej fabryki. Zlokalizowana we Wrocławiu, w południowo-zachodniej Polsce, jej roczne zdolności produkcyjne mają sięgać 40 000 metrów sześciennych.2 Do końca roku i 180 tys. m2 po roku, ” Ale to kropla w morzu popytu » mówi pani Malinkiewicz. Przewiduje także późniejszą instalację kompaktowych linii produkcyjnych, które na życzenie można zainstalować w dowolnym miejscu, do produkcji paneli „szytych na miarę”.
Przeczytaj także
Perowskity podbijają rynek energii słonecznej
Doskonałe wyniki w ekstremalnych warunkach
Według Saule Technologies jej moduły słoneczne zostały przetestowane z „doskonałymi wynikami” w symulatorach symulujących różne warunki, na przykład te występujące w kosmosie. Sprawdzili się nawet ładując smartfony na zboczach Himalajów.
Przeczytaj także
Organiczne folie fotowoltaiczne otwierają nowe horyzonty dla energii odnawialnych
Przeczytaj także
Odkrycie naukowe otwiera nowe horyzonty w produkcji energii słonecznej
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy
Toupret kupuje konkurenta w Polsce
Drobiarski gigant LDC jest w trakcie przejęcia fabryki Konspolu w Polsce