Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska została w tyle przez sąd w Strasburgu

Polska została w tyle przez sąd w Strasburgu

We wtorek 28 maja Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) skrytykował system podsłuchów telefonicznych i elektronicznych w Polsce, uznając go za zagrożony nadmierną inwigilacją obywateli.

W latach 2017 i 2018 pięciu obywateli Polski – w tym prezydent Warszawy – uznało, że ETPCz uznał ustawy z 2016 r. dotyczące policji i terroryzmu za sprzeczne z art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Artykuł ten gwarantuje prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego oraz korespondencji.

„Prawo krajowe nie zapewnia wystarczających gwarancji zapobiegania nadmiernemu nadzorowi i niepotrzebnej ingerencji w życie prywatne jednostek”, oceniają sędziowie ze Strasburga. ORAZ BRAK TYCH GWARANCJI „Niewystarczająco zrównoważony przez istniejący mechanizm kontroli sądowej”.

Kontrowersyjne ustawodawstwo

Ustawy z 2016 r. zostały przyjęte, gdy krajem kierowała konserwatywna Partia Prawa i Sprawiedliwości (PiS), która została pokonana w wyborach legislacyjnych w październiku 2023 r.

Kontrowersyjne ustawodawstwo „Każdy użytkownik korzystający z usług telekomunikacyjnych i internetowych zainstalował system nadzoru, który może przechwytywać jego komunikację bez bycia informowanym o inwigilacji”Sędziowie zwracają uwagę. „Polskie prawo nie zapewnia skutecznej pomocy osobie, która uważa, że ​​jest poddawana tajnej inwigilacji”.lamentować

Polska jest jednym z czterdziestu sześciu państw członkowskich Rady Europy, której EKPC jest organem ustawowym odpowiedzialnym za zapewnienie poszanowania Konwencji Praw Człowieka w państwach członkowskich.

Przeczytaj także nasze archiwum (2022): Artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów „Projekt Pegaz”: otoczenie jednego z głównych wybranych przedstawicieli opozycji w Polsce pod obserwacją

Świat z AFP

Wykorzystaj tę zawartość ponownie
READ  Karol Unbild jest znany w Polsce, ale mało znany za granicą