Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska wykorzystuje swoją historię przemysłową, koncentrując się na energetyce wiatrowej – Euractive FR

Polska wykorzystuje swoją historię przemysłową, koncentrując się na energetyce wiatrowej – Euractive FR

Polska, która od dawna niechętnie rozpoczyna projekty wytwarzania energii odnawialnej, chce wykorzystać swój potencjał przemysłowy do dalszego rozwoju energetyki wiatrowej. Nadbrzeżny (na morzu), ale także na lądzie.

Ze względu na ambitne cele klimatyczne UE i konieczność powstrzymania rosyjskich paliw kopalnych, Polska – podobnie jak inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej – dąży do wzmocnienia swojej energii odnawialnej.

Ich udział w krajowej produkcji energii elektrycznej już odnotował realną poprawę, z 15% w 2019 r. do 27% w 2023 r. Raport CEE organizacji pozarządowej Bankwatch.

Nacisk położono na energię wiatrową Nadbrzeżny Bałtyk nie ogranicza się jednak do swojego potencjału energetycznego 33 GW (tj. ok Połowa obecnej pojemności zainstalowanej generacji energii w kraju), ale także ze względu na możliwości gospodarcze i zatrudnienie w regionie o bogatej historii przemysłowej.

Dawno, dawno temu Wydarzenie organizowane przez Euractiv O energetyce wiatrowej Nadbrzeżny Maciej Górski, dyrektor operacyjny polskiej państwowej Grupy Energetycznej (PGE) na Morzu Bałtyckim, 10 września mówił o roli lokalnych firm. „Możliwość uczestniczenia w całym łańcuchu dostaw przez cały cykl życia tych projektów (lądowa energia wiatrowa)”.

Umowa Departamentowa

Osiem lat później skrajnie prawicowy rząd PiS Wybór Donalda Tuska pozwolił na wznowienie ambicji Warszawy w tym obszarze, sprzeciwiając się działaniom na rzecz zmian środowiskowych.

Wysiłki Polski na rzecz wykorzystania szans gospodarczych w energetyce wiatrowej Nadbrzeżny Rząd jednak wyprzedza rok 2021 zaakceptował ustawić” Stała platforma współpracy» W morskiej energetyce wiatrowej zrzesza kadrę kierowniczą, władze lokalne, inwestorów, operatorów farm wiatrowych Nadbrzeżny Przedstawiciele łańcucha dostaw, a także instytucje badawcze.

Zgodnie z umową lokalne spółki powinny reprezentować od 20 do 30% wartości pierwszych morskich farm wiatrowych i co najmniej 50% w przypadku projektów realizowanych po 2030 roku. – Aż do wdrożenia, instalacji i eksploatacji.

READ  „To będzie bardzo dobry mecz”.

Celem umowy jest zatrudnienie 30 000 Polaków w sektorze wiatrowym NadbrzeżnyEksport o wartości 470 mln euro do 2030 r. Oczekuje się, że do 2040 r. liczby te wzrosną odpowiednio do 60 000 i 1,2 miliarda euro.

Szczególna uwaga zostanie poświęcona także tradycyjnemu w Polsce przemysłowi stoczniowemu, gdyż umowa ma na celu reorganizację tych stoczni pod kątem budowy i remontów statków wykorzystujących energię wiatrową. Nadbrzeżny .

Możliwości morskie

W ostatnim roku wiele inwestycji przemysłowych Nadbrzeżny W Polsce zapowiedziano duże projekty, m.in. takie firmy jak fabryka Vestas produkująca gondole i łopaty do turbin wiatrowych, fabryki Baltic Towers i Winder.

Obecnie w budowie jest jedynie morska farma wiatrowa Moc BałtykuMa moc 1,2 GW.

Według jego promotorówPonad 20% wartości cyklu życia projektu pochodzi ze źródeł lokalnych, w tym z budowy dwóch podstacji. NadbrzeżnyW historycznych miastach Gdańsku i Gdyni.

Stalowe elementy fundamentów turbin wiatrowych produkowane są w czterech fabrykach na terenie całej Polski, a kable elektroenergetyczne powstają w bydgoskim mieście północnym.

W imieniu Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, „Krajowy przemysł metalurgiczny może dostarczyć większość stali potrzebnej do budowy wież i gondoli […] I może w pełni zaspokoić zapotrzebowanie na beton, aluminium, miedź i inne niezbędne surowce. »

Dzięki historycznemu przemysłowi ciężkiemu i zasobom Polska aspiruje do miana m.in „Prawdziwe Bałtyckie Centrum Przemysłowe Energetyki Wiatrowej” Według tego samego stowarzyszenia.

Oprócz Baltic Power Park osiem projektów wiatrowychNadbrzeżny Oczekuje na pozwolenie przedbudowlane na polskich wodach terytorialnych, potwierdzone WiatrEuropa W EURACTIV.

i przeszkody Linia brzegowa

Poza energiąNadbrzeżnyJeszcze większy potencjał dla kraju ma rynek gruntów w Polsce ( Linia brzegowa)

Jednak rozmieszczenie morskich turbin wiatrowych jest ograniczone przez ograniczenia instalacyjne, które wymagają, aby były one budowane w odległości co najmniej 700 metrów od budynków, podczas gdy standard w Europie wynosi 500 metrów.

READ  Jak Polska utknęła w martwym punkcie

Centroprawicowy rząd premiera Donalda Tuska Próbowałem złagodzić Postulaty te w dalszym ciągu zmagają się ze spuścizną decyzji z 2016 roku przyjętej w 2023 roku za czasów polskiego skrajnie prawicowego rządu.PiSMa na celu znaczną regulację turbin wiatrowych.

„Jeśli rząd nie poprawi znacząco otoczenia regulacyjnego, w którym funkcjonuje morska energetyka wiatrowa, to nie tylko do 2030 r. sektor nie osiągnie 19 GW mocy zainstalowanej, ale nawet nie osiągnie 16 GW »Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej ostrzega.

Również, Miks energetyczny Polski Dominują w nim paliwa kopalne (72,9% w 2023 r.), a elektroenergetyczna sieć dystrybucyjna będzie wymagała znaczących modernizacji w celu pozyskiwania energii z farm wiatrowych.

Dlatego kraj będzie nadal potrzebował inwestycji i woli politycznej, jeśli ma zrealizować swoje ambicje w zakresie zielonej energii.