Kwartalny wynik EBITDA spółki spadł o 9 proc. do 1,93 mld zł, co było spowodowane niższym zyskiem operacyjnym z produkcji energii elektrycznej, natomiast produkcja ciepła odnotowała spadek przychodów ze względu na wyższe koszty węgla, gazu i emisji dwutlenku węgla.
„W sektorze użyteczności publicznej nie ma nadzwyczajnych zdarzeń. Biorąc pod uwagę zmiany regulacyjne na rynku energii, finansowanie transformacji energetycznej w nadchodzących kwartałach będzie jeszcze większym wyzwaniem” – powiedział prezes Wojciech Dąbrowski.
Rząd chce, aby kontrolowane przez państwo przedsiębiorstwa energetyczne osiągnęły skromne zyski w 2023 r. i poniosły ciężar utrzymywania rachunków gospodarstw domowych na niskim poziomie.
W tym roku Polska obniżyła podatki od energii elektrycznej i paliw, ale w przyszłym roku mechanizm ten zostanie zastąpiony przez ograniczenie marż spółek energetycznych.
„W 2022 roku nie będzie żadnych niespodzianek i nie będzie żadnych nieoczekiwanych niespodzianek dla mediów” – powiedział Reuterowi Michel Kozak, analityk Trigon DM.
Kozak powiedział, że inwestorzy czekają teraz na wycenę aktywów węglowych w planowanym przez rząd podziale, który ma się zakończyć w pierwszym kwartale 2023 roku.
Polska planuje przejąć aktywa węglowe, z wyłączeniem kopalń należących do ich zakładów, i przekazać je nowej państwowej spółce.
Nowy model ma na celu pomóc przedsiębiorstwom użyteczności publicznej w finansowaniu zielonych projektów, a banki unikają subsydiowania przedsiębiorstw zależnych od węgla.
(1 $ = 4,5600 zł)
„Profesjonalne rozwiązywanie problemów. Pragnący być pionierem kulinarnym. Przyjazny miłośnik piwa.”
More Stories
Najlepsze filmy związane z kasynami i zakładami bukmacherskimi
Podatki w zakładach bukmacherskich w Polsce – co warto wiedzieć?
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy