Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska rozpoczęła proces zakupu trzech nowych okrętów podwodnych

Polska rozpoczęła proces zakupu trzech nowych okrętów podwodnych

Zawieszony w ostatnich latach program Orca, którego celem jest dostarczenie Marynarce Wojennej RP trzech nowych okrętów podwodnych, został oficjalnie wznowiony przez Warszawę 17 lipca br. przez ministra obrony Mariusza Pułaszaka.

W rzeczywistości za pośrednictwem Twittera poinformował, że Związek Oręża Polskiego rozpoczął proces „wstępnych konsultacji” z producentami zainteresowanymi tym rynkiem. Jednocześnie określiła cechy, jakie powinny mieć okręty podwodne, które zamierza pozyskać.

„Wdrażanie projektu Orga rozpoczęte. Korporacja Uzbrojenia rozpoczęła wstępne konsultacje rynkowe nowego typu okrętu podwodnego dla Marynarki Wojennej RP. Był to jeden z najważniejszych projektów modernizacyjnych polskich sił zbrojnych. „Naszym celem jest pozyskanie okrętów podwodnych poprzez wymianę niezbędnych technologii” – powiedział Błaszczak.

Dlatego wśród cech, które mogą zadecydować o wyborze, Polski Instytut Uzbrojenia wymienia, że ​​okręty podwodne muszą mieć możliwość nurkowania na głębokość większą niż 200 metrów, posiadać pociski manewrujące i przeciwokrętowe. Zdolny do atakowania celów powietrznych [hélicoptères et avions de patrouille maritime]Na powitanie komandosów marynarki wojennej [ce qui suppose un Dry Dock Shelter associé à des propulseurs sous-marins] oraz aby umożliwić zdalne sterowanie i/lub autonomiczne pojazdy podwodne.

Ponadto te okręty podwodne muszą mieć układ napędowy, który pozwala na „długotrwałe zanurzenie” i autonomię powyżej 30 dni. W artykule opublikowanym przez Polski Instytut Uzbrojenia nie wspomniano o opcji nuklearnej, dlatego należy położyć nacisk na zastosowanie beztlenowego układu napędowego. [AIP pour Air Independent Propulsion].

Nie wspomina się też o dyskrecji akustycznej niezbędnej do operacji podwodnych… być może polska firma bierze to za pewnik.

READ  W Polsce rządząca Konserwatywna Partia Narodowa bierze edukację w swoje ręce

Czas pokaże, którzy producenci odpowiedzą na to zapotrzebowanie.

Chyba że rozważa się opcję napędu jądrowego [alors que porte-parole de l’agence polonaise de l’armement, le lieutenant-colonel Krzysztof Płatek ne l’avait pas totalement exclue], wtedy Stany Zjednoczone i Wielka Brytania wypadną z rynku. Francja [Shortfin Barracuda ou Scorpène]Hiszpania [S-80]Szwecja [A-26] czy nawet Niemcy [U212CD] Aby konkurować o ten rynek…broń, Korea Południowa, chyba biorąc pod uwagę znaczenie jej współpracy z Polską z KSSIII [classe Dosan Ahn Changho], chociaż potrzebuje pomocy z zewnątrz, aby wyprodukować swoje okręty podwodne, nie wszyscy się z tym zgadzają. Japonia, z Taigei, może mieć pewne uwagi.

Przypomnijmy, że Marynarka Wojenna RP dysponuje obecnie tylko jednym okrętem podwodnym konstrukcji radzieckiej – ORP Orzel. Jego rola ogranicza się do budowy i szkolenia okrętów podwodnych.