Polski rząd chce przeprowadzić referendum w sprawie udziału Polski w unijnym programie relokacji migrantów. Konserwatywny premier Mateusz Morawiecki potwierdził w poniedziałek (3 lipca), że referendum odbędzie się w tym samym czasie, co jesienne wybory parlamentarne.
W tym celu rządząca w Polsce partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) przedstawiła w poniedziałek projekt nowelizacji, który umożliwiłby zorganizowanie referendum w tym samym dniu co wybory parlamentarne, prezydenckie lub europejskie.
„Mogę potwierdzić, że planujemy przeprowadzić wybory do sejmiku i referendum w sprawie relokacji migrantów w tym samym czasie, zwłaszcza w celu obniżenia kosztów”.Zdaniem Morawieckiego FM FM.
Powiedział, że ankieta będzie zawierała proste pytanie, ale odmówił ujawnienia dokładnego sformułowania. Nie wykluczył też możliwości zaplanowania innych pytań z innych przedmiotów.
Kiedy wcześniej rząd zdecydował o przełożeniu wyborów samorządowych, które pierwotnie miały odbyć się równolegle z wyborami do sejmików, dziennikarze pytali, dlaczego chce połączyć plebiscyt z wyborami. Ankieta.
Jednak premier Morawiecki zdawał się wskazywać, że w referendum będzie tylko jedno pytanie, bo powiedział, że takie referenda przysporzą mniej problemów. Przypomniał też, że w 2014 r. połączenie wyborów sejmowych i samorządowych doprowadziło do wielu błędów wyborców, którzy nie zwracali na nie wystarczającej uwagi.
Tym samym wybory do sejmiku i decentralizacji odbędą się prawdopodobnie w październiku lub na początku listopada, natomiast przełożone wybory samorządowe wiosną przyszłego roku. Nie ustalono jeszcze konkretnej daty.
Łącząc referenda i wybory, PiS mógłby odnieść podwójne zwycięstwo. Partia ta nie tylko prowadzi w sondażach wyborczych, ale większość Polaków popiera również stanowisko tej partii, że Polska nie powinna przyjmować azylantów w ramach unijnego programu relokacji.
Według niedawnego sondażu UE, 74% Polaków sprzeciwia się relokacji, a 26% uważa, że rząd powinien przyjmować osoby ubiegające się o azyl w ramach planowanego przez UE programu relokacji. Publikowane codziennie w Instytucie Pollster Super-ekspres.
Jednak według sondażu przeprowadzonego przez IPRIS Daily, Polacy są podzieleni w kwestii referendum. Rzeczpospolita. Pomysł popiera 50,3 proc., przeciw jest 47 proc.: większość wyborców PiS popiera głosowanie, większość wyborców opozycji je odrzuca.
Polska i Węgry to jedyne państwa członkowskie UE, które zdecydowanie sprzeciwiają się proponowanej reformie migracji i azylu, która opiera się na obowiązkowej klauzuli solidarności, zgodnie z którą państwa członkowskie, które odmawiają przyjęcia osób ubiegających się o azyl, muszą wnieść wkład finansowy lub operacyjny w wysiłki UE w zakresie zarządzania migracjami.
Polska odrzuca transfery i składki finansowe, traktując je jako de facto karę. Kraj „Zdecydowana większość nie popiera idei wpuszczania imigrantów [à entrer] w UE i nie zgadzają się z obowiązkowymi wkładami finansowymi”Rząd poinformował EURACTIV Polska w zeszłym miesiącu.
„Guru mediów społecznościowych. Bardzo upada. Wolny fanatyk kawy. Entuzjasta telewizji. Gracz. Miłośnik internetu. Nieskrępowany wichrzyciel.”
More Stories
Oscary 2025 – kto w tym roku zdobył
Euro 2024: Holandia od tyłu pokonała Polskę w finale grupy C przeciwko Francji
W Polsce protest przeciwko wykorzystaniu sztucznej inteligencji w radiu