Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska: Powrót do szkoły dla dzieci ukraińskich uchodźców

Polska: Powrót do szkoły dla dzieci ukraińskich uchodźców

Chociaż nikt nie jest w stanie powiedzieć, ilu będzie nowych rejestrujących się, szacunki wahają się od 20 000 do 80 000, nowe prawo zaczyna obowiązywać i wprowadza obowiązek szkolny dla dzieci uchodźców.

„Nadal żyjemy w niepewności” – powiedziała AFP Marina Rudd, matka 12-letniej Nadii, która uciekła z Ukrainy na początku rosyjskiej inwazji w 2022 roku.

Pani Rudd zapisała Nadię do polskiej szkoły, jednak spotkała się z prześladowaniami ze strony polskich kolegów z klasy i ostatecznie wycofała córkę ze szkoły.

„Śmiali się z jej złego akcentu. Powiedziała mi: «Mówię słowo, a oni się śmieją, mówię słowo i się śmieją»” – mówi pani Rudd.

Dlatego w zeszłym roku Nadia brała udział w zajęciach online w ukraińskiej szkole, z której korzysta wiele rodzin uchodźców.

– „Zaginął w Polsce” –

Jedrej Witkowski, dyrektor Centrum Edukacji Obywatelskiej organizacji pozarządowych, przyznaje, że dokładna liczba dzieci nieuwzględnionych w polskim systemie „nie wydaje się duża”.

Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę Polska szeroko otworzyła swoje granice, aby przyjąć uchodźców z sąsiedniego kraju, a UE przyznała im prawo do swobodnego przemieszczania się po UE.

I „trudne do kontrolowania” – stwierdził Mr. – podkreśla Witkowski.

„Nie jesteśmy w stanie dokładnie powiedzieć, ile dzieci w wieku szkolnym, czy szerzej, ilu obywateli Ukrainy schroniło się w Polsce, a ilu nadal tam przebywa” – dodaje.

Przed wakacjami w polskich szkołach uczyło się około 134 000 ukraińskich dzieci.

Według Centrum Edukacji Obywatelskiej od 20 000 do 80 000 dzieci nie uczęszcza do szkoły.

„W najlepszym przypadku” – stwierdził p. Witkowski twierdzi, że te dzieci brały udział w zajęciach zdalnie.

12-letni Iwan przyjechał do Polski wraz z mamą Natalią Kotsinowską.

Ivan dobrze nauczył się języka polskiego przez całe lato, ale teraz jego matka zdecydowała się wysłać go do prywatnej ukraińskiej szkoły, co nazywa „płynnym przejściem”.

READ  Wojna na Ukrainie: Armia Obywatelska w Polsce szkoli się z myślą o Ukrainie i Białorusi

„Nie mamy tu przyjaciół, nie ma z kim się skontaktować” – powiedziała AFP Kotsinowska.

Oraz: „Mamom też jest ciężko… Czasami jesteśmy rozdarci między końcem nauki a spokojem ducha dziecka”.

– Łapki na muchy –

Jego syn brał udział w szeregu kursów językowych i zajęciach integracyjnych organizowanych przez Klub Intelektualistów Katolickich (KIK) w Warszawie.

Projekt pod nazwą „Trampolina” ma pomóc ukraińskim dzieciom i ich rodzicom coś zmienić, nauczyć ich, „jak reagować na molestowanie (…), jak postępować” – zauważa Olesya Kolisnyk, jedna z liderek .

„99% (rodziców) zetknęło się z problemem znęcania się” – mówi pani A. Kolisnyk powiedziała AFP, powtarzając ostrzeżenia ekspertów, że jest to obok bariery językowej jeden z dwóch głównych problemów ukraińskich dzieci.

Aby temu przeciwdziałać, Stowarzyszenie Homo Paper z siedzibą w Lublinie (południowy wschód) uruchomiło lekcje języka ukraińskiego dla uczniów w wieku szkolnym.

Wokół stołu grupa siedmiorga dzieci skrupulatnie ćwiczy odrysowywanie litery „c”, po czym otrzymuje łapki na muchy, za pomocą których może stukać karty przedstawiające przedmioty rozpoczynające się na tę literę.

Polski i ukraiński z pewnością mają podobieństwa, ale „jest mnóstwo «fałszywych przyjaciół» i dzieciom wydaje się, że słowo po polsku jest takie samo jak po ukraińsku” – wyjaśnia autorka Paulina Skrzypek.

– „Czy on nie żyje, Putin?” –

Zdaniem Danuty Kozakiewicz, dyrektor warszawskiej szkoły podstawowej, język odgrywa ważną rolę w komunikacji ukraińskich dzieci z ich polskimi kolegami z klasy.

Pani Kozakiewicz organizuje różne imprezy integracyjne, od meczów piłki nożnej po wycieczki szkolne.

„Podczas meczu jedno dziecko krzyczy po polsku, drugie po ukraińsku, ale oni wiedzą, co się dzieje i grają w tej samej drużynie” – śmieje się.

Ale pojawiają się problemy, zwłaszcza gdy ukraińskie dzieci nagle znikają, a ich rodzice decydują się na powrót na Ukrainę lub osiedlenie się w innym kraju, często bez powiadamiania szkoły.

READ  Ogrody mogą zwiększyć bioróżnorodność

Wiele ukraińskich uczniów w Polsce wciąż pragnie powrotu do domu.

„Codziennie przeglądają media społecznościowe, żeby zobaczyć, co się dzieje, jakie są wiadomości, czy Putin coś powiedział?”

I podkreślić, że „każdego dnia nadal czekają na moment powrotu do domu”.

źródło: AFP