Tuż po rozpoczęciu wojny na Ukrainie, już po zatwierdzeniu zakupu 20 wielokrotnych wyrzutni rakiet. [LRM] M142 Himary [High Mobility Artillery Rocket System] W 2019 roku Polska wraz z amerykańską grupą Lockheed-Martin ogłosiła zamiar znacznego wzmocnienia zdolności swoich jednostek artylerii do głębokiego ataku.
W ramach projektu Homer-K Warszawa zawarła umowę z Seulem na zakup 288 wielokrotnych wyrzutni rakiet K-239 „Chunmoo”, które zostaną zamontowane na ciężarówkach 8×8 dostarczonych przez polskiego producenta Jelcz. Ale to wciąż za mało…
W lutym FMS odpowiadał za rozpatrywanie wniosków o zakup amerykańskiego sprzętu wojskowego w ramach tzw. procedury. [Foreign Military Sales]Agencja Współpracy w zakresie Bezpieczeństwa Obronnego [DSCA] 18 M142 HIMARS, a przede wszystkim rekomendacja Kongresowi USA wyrażenia zgody na sprzedaż do Polski 468 modułów załadunkowo-startowych tego systemu. Biorąc pod uwagę potencjalne dostawy powiązanego uzbrojenia, w tym 45 taktycznych rakiet balistycznych MGM-140 ATACMS, kwotę tę szacuje się na 10 miliardów dolarów. [Army Tactical Missile System]300 km
Zamówienie weszło w życie 11 września, kiedy Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że zatwierdził kontrakt na zakup 486 wyrzutni HIMARS. „Wraz z zamówionymi w 2019 roku armia będzie miała 500 wyrzutni. Jest to idealny rozmiar, aby odstraszyć napastników [comprendre : la Russie] », pogratulował sobie.
💬@mblaszczaksef @MON_GOV_PL: Zachwydłerem transportu w spłowieia 486 wyrzutni #Himars. Razem z zamówionymi w 2019 r. #WojskoPolskie Będzie dysponowało 500 wyrzutniami. Jest to odpovytnia ilosk, JB realny odstrassic accresora. Wcześniej zaczęli wzmacinać armię. pic.twitter.com/lWZdjrkNaK
— Najważniejsze informacje o TVP (@TOPTVPINFO) 11 września 2023 r
„Wiemy, że przywódcy Kremla podjęli decyzję o odbudowie Imperium Rosyjskiego. Naszym celem jest stworzenie sytuacji, w której silna armia polska będzie w stanie faktycznie powstrzymać agresora” – powiedział. Błaszczak podkreślił, że jeśli proces ten będzie kontynuowany, Polska będzie dysponowała „najpotężniejszymi siłami lądowymi w Europie”.
W każdym razie te 486 wyrzutni „HIMARS”, oznaczonych jako „Homar-A”, zostaną zamontowane na samochodach ciężarowych 6×6 Jelcz i zostaną zintegrowane z polskimi systemami dowodzenia i dowodzenia. Rozpoczęcie dostaw planowane jest na koniec 2025 roku. Docelowo Wojsku Polskiemu wystarczy na wyposażenie „28 pułków”, które dołączą do już zamówionych Homerów-K/K-239.
Było to jednak znaczące wzmocnienie polskiego potencjału wojskowego [avec l’achat de centaines de pièces d’artillerie, de près d’un millier de chars, de nouveaux avions de combat, etc.] Kwestionowanie „trwałości” takiego modelu wojskowego. Polega na doprowadzeniu logistyki i utrzymania ruchu do stanu operacyjnego. [MCO]…jak również pracownicy. Przykładowo brygady wyposażone w system Homar-A/HIMARS wymagają łącznie około 10 000 czynnego, wyszkolonego i dobrze wyszkolonego personelu wojskowego.
Ponadto planuje zwiększyć poziom wydatków wojskowych do około 30 miliardów euro do 2024 roku. [soit 4% de son PIB]Polska chce kontynuować zakupy. Dlatego DSCA zatwierdziła możliwą sprzedaż systemu dowodzenia bojowego [IBCS] Zintegrowana Obrona Powietrzna i Przeciwrakietowa [IAMD] Za kwotę 4 miliardów dolarów.
„Guru mediów społecznościowych. Bardzo upada. Wolny fanatyk kawy. Entuzjasta telewizji. Gracz. Miłośnik internetu. Nieskrępowany wichrzyciel.”
More Stories
Oscary 2025 – kto w tym roku zdobył
Euro 2024: Holandia od tyłu pokonała Polskę w finale grupy C przeciwko Francji
W Polsce protest przeciwko wykorzystaniu sztucznej inteligencji w radiu