Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska potwierdza zakup 486 rakiet amerykańskiego systemu artyleryjskiego M142 HIMARS

Polska potwierdza zakup 486 rakiet amerykańskiego systemu artyleryjskiego M142 HIMARS

Polska potwierdza zakup 486 rakiet amerykańskiego systemu artyleryjskiego M142 HIMARS

Tuż po rozpoczęciu wojny na Ukrainie, już po zatwierdzeniu zakupu 20 wielokrotnych wyrzutni rakiet. [LRM] M142 Himary [High Mobility Artillery Rocket System] W 2019 roku Polska wraz z amerykańską grupą Lockheed-Martin ogłosiła zamiar znacznego wzmocnienia zdolności swoich jednostek artylerii do głębokiego ataku.

W ramach projektu Homer-K Warszawa zawarła umowę z Seulem na zakup 288 wielokrotnych wyrzutni rakiet K-239 „Chunmoo”, które zostaną zamontowane na ciężarówkach 8×8 dostarczonych przez polskiego producenta Jelcz. Ale to wciąż za mało…

W lutym FMS odpowiadał za rozpatrywanie wniosków o zakup amerykańskiego sprzętu wojskowego w ramach tzw. procedury. [Foreign Military Sales]Agencja Współpracy w zakresie Bezpieczeństwa Obronnego [DSCA] 18 M142 HIMARS, a przede wszystkim rekomendacja Kongresowi USA wyrażenia zgody na sprzedaż do Polski 468 modułów załadunkowo-startowych tego systemu. Biorąc pod uwagę potencjalne dostawy powiązanego uzbrojenia, w tym 45 taktycznych rakiet balistycznych MGM-140 ATACMS, kwotę tę szacuje się na 10 miliardów dolarów. [Army Tactical Missile System]300 km

Zamówienie weszło w życie 11 września, kiedy Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że zatwierdził kontrakt na zakup 486 wyrzutni HIMARS. „Wraz z zamówionymi w 2019 roku armia będzie miała 500 wyrzutni. Jest to idealny rozmiar, aby odstraszyć napastników [comprendre : la Russie] », pogratulował sobie.

„Wiemy, że przywódcy Kremla podjęli decyzję o odbudowie Imperium Rosyjskiego. Naszym celem jest stworzenie sytuacji, w której silna armia polska będzie w stanie faktycznie powstrzymać agresora” – powiedział. Błaszczak podkreślił, że jeśli proces ten będzie kontynuowany, Polska będzie dysponowała „najpotężniejszymi siłami lądowymi w Europie”.

READ  Polska: Kaczyński wraca na scenę

W każdym razie te 486 wyrzutni „HIMARS”, oznaczonych jako „Homar-A”, zostaną zamontowane na samochodach ciężarowych 6×6 Jelcz i zostaną zintegrowane z polskimi systemami dowodzenia i dowodzenia. Rozpoczęcie dostaw planowane jest na koniec 2025 roku. Docelowo Wojsku Polskiemu wystarczy na wyposażenie „28 pułków”, które dołączą do już zamówionych Homerów-K/K-239.

Było to jednak znaczące wzmocnienie polskiego potencjału wojskowego [avec l’achat de centaines de pièces d’artillerie, de près d’un millier de chars, de nouveaux avions de combat, etc.] Kwestionowanie „trwałości” takiego modelu wojskowego. Polega na doprowadzeniu logistyki i utrzymania ruchu do stanu operacyjnego. [MCO]…jak również pracownicy. Przykładowo brygady wyposażone w system Homar-A/HIMARS wymagają łącznie około 10 000 czynnego, wyszkolonego i dobrze wyszkolonego personelu wojskowego.

Ponadto planuje zwiększyć poziom wydatków wojskowych do około 30 miliardów euro do 2024 roku. [soit 4% de son PIB]Polska chce kontynuować zakupy. Dlatego DSCA zatwierdziła możliwą sprzedaż systemu dowodzenia bojowego [IBCS] Zintegrowana Obrona Powietrzna i Przeciwrakietowa [IAMD] Za kwotę 4 miliardów dolarów.