Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska potępia rosyjskie ataki hakerskie po opublikowaniu fałszywych artykułów sugerujących mobilizację wojskową

Polska potępia rosyjskie ataki hakerskie po opublikowaniu fałszywych artykułów sugerujących mobilizację wojskową

Polski premier Donald Tusk (w środku) jest otoczony przez ministra obrony Władysława Kosiniaka-Kamysza (po lewej) i jego odpowiednika w sprawach wewnętrznych Tomasza Siemoniaka (po prawej) w Dubiczach Cerkiewnych, wschodnia Polska, 29 maja 2024 r.

W piątek 31 maja na stronie internetowej Polskiej Agencji Prasowej ukazały się dwa artykuły ogłaszające częściową mobilizację wojskową od 1 maja.R Lipiec był całkowicie fałszywy, a o wyniku włamania komputerowego obwiniono Rosję, ogłosił polski rząd i służby wywiadowcze.

W artykułach na stronie internetowej agencji prasowej zapowiadano, że 200 tys. osób zostanie przymusowo schwytanych i wysłanych na Ukrainę. Zaraz po publikacji PAP usunęła oba teksty, i zadeklarowane Nie są one pisane przez pracowników agencji informacyjnych.

„Te doniesienia o częściowej mobilizacji są fałszywe”Wicepremier Krzysztof Gawkowski napisał w X wczesnym popołudniem. „Śledztwo jest otwarte. Wszystko wskazuje na cyberatak i skoordynowaną operację dezinformacyjną. » Śledztwo zostało przekazane ABW, polskiej agencji wywiadowczej p. A premier Donald Tusk jest na bieżąco informowany o postępie śledztwa – powiedział Gavkoski.

Cyberatak „pod przewodnictwem Rosji”.

Polski rząd i jego służby wywiadowcze nie miały wątpliwości co do pochodzenia włamania. „Wszystko wskazuje na to, że stoimy w obliczu cyberataku kierowanego przez Rosję”Pan. – stwierdził Gawkowski. „Celem jest paraliżowanie społeczeństwa poprzez szerzenie dezinformacji przed wyborami. » „Natychmiastowe działania po rosyjskim ataku cybernetycznym na Polską Agencję Informacyjną i rozpowszechnianiu fałszywych wiadomości rzekomo zebranych w Polsce”Rzecznik polskiego wywiadu Jacek Dobrzyński napisał na portalu społecznościowym X.

W kwietniu do podobnego włamania doszło na stronie internetowej czeskiej publicznej agencji informacyjnej CTK. Opublikowano dwa fałszywe artykuły, w których twierdzono, że czeskie służby wywiadowcze zapobiegły atakowi na nowo wybranego prezydenta Słowacji Petera Pellegriniego.

Podobnie jak większość krajów europejskich, na tydzień przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, Polska – kraj tradycyjnie będący celem prorosyjskich operacji dezinformacyjnych – znajduje się w stanie najwyższej gotowości przed możliwymi próbami zakłócenia lub zakłócenia głosowania. Pod koniec marca polskie służby wraz z czeskimi odpowiednikami publicznie potępiły sponsorowaną przez Moskwę rosyjską operację dezinformacyjną skupioną na platformie Voice of Europe. W tej sprawie, która obejmuje również kluczowy element zarzutów o korupcję ze strony doradców eurodeputowanych, brukselska policja przeprowadziła w środę serię nalotów na Parlament Europejski.

READ  Fabian de Arsak, pielęgniarka reklamowa w Polsce, „Niektóre kobiety widziały, jak ich mężowie umierają na ich oczach”
Przeczytaj także | Przeszukanie było częścią śledztwa w sprawie podejrzeń o ingerencję Rosji w Parlament Europejski w Brukseli i Strasburgu.

świat

Wykorzystaj tę zawartość ponownie