Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska podpisała umowę na produkcję 48 amerykańskich wyrzutni rakiet Patriot

Polska podpisała umowę na produkcję 48 amerykańskich wyrzutni rakiet Patriot

Transakcja o wartości 1,13 miliarda euro wzmocni obronność Polski i Ukrainy.

W poniedziałek 12 sierpnia Warszawa podpisała kontrakt o wartości 1,13 mld euro na produkcję 48 amerykańskich rakiet przeciwlotniczych Patriot, których celem jest wzmocnienie obronności kraju na granicy z Rosją i Ukrainą. Zgodnie z umową podpisaną pomiędzy amerykańskim Raytheonem a polską grupą Huda Stalowa Wola, wyrzutnie M903 będą produkowane w Polsce i dostarczane polskiej armii w latach 2027-2029.

„Porozumienie wzmacnia bezpieczeństwo Polski”Oświadczenie podczas ceremonii podpisania porozumienia ogłosił Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. To ważne nowe porozumienie w ramach modernizacji polskiej armii, przyspieszonej przez rosyjską inwazję na Ukrainę. Przy bezwarunkowym wsparciu sąsiedniego państwa i tego kraju, Polska przeznaczy w tym roku na obronność ponad 4% swojego produktu krajowego brutto (PKB), czyli około 33 miliardów dolarów, czyli dwukrotnie więcej niż 2% wnioskowane przez NATO. W dalszym ciągu kupuje także główny sprzęt wojskowy, głównie ze Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej, za miliardy dolarów.

Helikoptery bojowe

W piątek Polska podpisała umowę z Waszyngtonem na zakup kilkuset rakiet powietrze-powietrze AIM-120C AMRAAM. „855 milionów dolarów”czyli około 783 mln euro. Według doniesień mediów oba kraje mają w przyszły wtorek podpisać ostateczną umowę na zakup 96 amerykańskich śmigłowców bojowych AH-64E Apache o wartości ponad 9 miliardów euro.

Z myślą o tym zakupie Polska podpisała w zeszłym tygodniu umowy o odszkodowaniach przemysłowych z amerykańskimi firmami Boeing i General Electric. Transfer umiejętności obsługi tych śmigłowców do polskich fabryk będzie kosztować około 215 mln euro.

READ  Zagraliśmy w polskie DLC do Fernbus Simulator na Xbox Series X – testy i nowości