Polska i Grecja złożyły w czwartek wniosek o członkostwo w Unii Europejskiej „tarcza” W środku wojny między Rosją a Ukrainą obrona przeciwlotnicza ma lepiej się chronić, oba kraje stwierdziły we wspólnym komunikacie prasowym.
„Europa będzie bezpieczna, dopóki niebo nad nami będzie bezpieczne”Premier Polski Donald Tusk i jego grecki odpowiednik Kyriakos Mitsotakis napisali we wspólnym liście do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli van der Leyen.
uderzenie
Propozycja pojawia się w chwili, gdy 27 krajów już zmaga się ze znalezieniem środków potrzebnych na rozwój przemysłu obronnego po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. Pani van der Leyen wspomniała o tym żądaniu podczas czwartkowej debaty w Atenach i Warszawie. Wśród głównych kandydatów na jego następcę jest Bruksela, której ona jest jedną.
Zażądał, aby kolejna Komisja, która obejmie urząd po czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego, rozpoczęła wspólne projekty w tym obszarze. „Na przykład tarcza przeciwlotnicza dla wszystkich”. Przestrzeń powietrzna sąsiadujących z Ukrainą Polski i Rumunii została już kilkakrotnie przekroczona przez rakiety lub drony w wyniku konfliktu na ich granicach.
„Tarcza obrony powietrznej musi być planem usunięcia tej głównej słabości naszej obrony”., ocenił w tym liście dwóch europejskich szefów rządów. Słabość obrony powietrznej w UE została ostatnio uwypuklona przez brak odpowiedzi większości krajów europejskich na ukraiński wniosek o dodatkowe systemy obrony powietrznej, ponieważ ich infrastruktura i ludność zostały ostrzelane przez siły rosyjskie. MM Tusk i Mitsotakis zamierzają przedstawić swoją propozycję na przyszłym szczycie zaplanowanym na czerwiec.
„Guru mediów społecznościowych. Bardzo upada. Wolny fanatyk kawy. Entuzjasta telewizji. Gracz. Miłośnik internetu. Nieskrępowany wichrzyciel.”
More Stories
Euro 2024: Holandia od tyłu pokonała Polskę w finale grupy C przeciwko Francji
W Polsce protest przeciwko wykorzystaniu sztucznej inteligencji w radiu
Polska zabiega o czasowe zawieszenie praw azylowych z UE