Finlandia, a zwłaszcza Polska, są na gorących węglach, aby zaopatrzyć Ukrainę w czołgi Leopard 2 w wojnie z Rosją. Problem: te pojazdy opancerzone są produkcji niemieckiej, a umowa z Niemcami jest obowiązkowym warunkiem wstępnym. Ale przychodzi późno.
Helsinki, a tym bardziej Warszawa, zaczynają się niecierpliwić. Podczas gdy Finlandia i Polska oświadczyły, że dostarczą Ukrainie 2 czołgi Leopard, aby wzmocnić wojnę Ukrainy z Rosją, umowa z Niemcami – warunek Nie Ten wrażliwy eksport – jest już dawno spóźniony.
„Wzywam niemiecki rząd do działania”
W rezultacie polski premier powiedział w poniedziałek, że czeka na szybkie zielone światło z Niemiec, aby zaopatrzyć Ukrainę w czołgi Panther. Polska wcześniej ogłosiła, że jest gotowa dostarczyć Kijówowi niemieckie czołgi ciężkie, ale potrzebowała na to oficjalnej zgody Niemiec.
To dobrze: Mateusz Morawiecki jechał w poniedziałek do Berlina, konkretnie po to, żeby porozmawiać o broni.
„Klęska Ukrainy może być preludium do III wojny światowej, więc nie ma dziś powodu, aby wstrzymywać nasze poparcie dla Kijowa i odkładać sprawy na czas nieokreślony. Wzywam rząd niemiecki do zdecydowanych działań poprzez dostarczanie Ukrainie wszelkiego rodzaju broni” – napisał na Twitterze.
Powód zakazu
Ale dlaczego Polska potrzebuje zgody Niemiec na dostarczenie sojusznikowi „czołgów” Leopard 2? Powód, wyjaśniony Tutaj w szczególności turecka agencja informacyjna AnadoluProste: Niemcy zastrzegają w traktacie, że państwa przejmujące muszą uzyskać ich zgodę przed scedowaniem części kraju na kraj trzeci.
Jednak czwartkowa postawa wicekanclerza i ministra gospodarki Roberta Habecka była daremna. Jak wspomniano tutaj użytkownik Internetu„Niezależnie od decyzji, jakie podejmą Niemcy, Niemcy nie powinny przeszkadzać innym krajom w podejmowaniu decyzji o wsparciu Ukrainy” – sygnał nie nadszedł.
Ukraina chciała 300 czołgów, Niemcy wyprodukowały 2000
Jeszcze przed wyjazdem do Berlina, jeszcze w poniedziałek, polski premier przygotował już scenę. „Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której takie uznanie nie zostanie przyznane szybko” – powiedział dziennikarzom. „Polska jest gotowa do wysłania lampartów jako dobrego przykładu” – nalegał w poniedziałek w prywatnym radiu ZET Marcin Przydacz, doradca prezydenta RP Andrzeja Dudy ds. polityki międzynarodowej.
Kwestia ta jest szczególnie drażliwa, ponieważ rosyjskie działania wojenne na Ukrainie intensyfikują się – jak pokazał upadek Soledaru – a armia najechanego narodu jest pozbawiona powietrza, ale bez opancerzenia. Szef Sztabu Sił Zbrojnych Ukrainy Walerij Salosznyj dał temu jasno do zrozumienia na początku grudnia. przypomniał sobie Wyrazić„Wiem, jak pokonać wroga, ale potrzebuję zasobów, potrzebuję 300 czołgów”.
Niechęć Niemiec może dziwić, biorąc pod uwagę powagę sytuacji, zwłaszcza że zeszłej wiosny – jak zaznaczył BFM Business – do dostarczenia Ukrainie od 50 do 100 czołgów. Ponadto Niemcy wypuściły już ze swoich fabryk mnóstwo czołgów Leopard 2, który jest szczególnie popularnym modelem czołgu ciężkiego. a tym samym, Według punktZostał sprzedany w Europie w 2000 roku.
Międzynarodowy sojusz?
Oprócz porozumienia niemieckiego, sojusznicy Ukrainy chcą wyposażyć ją w zbroję: współpracę międzynarodową. prezydent Finlandii Sauli Niinisto w zeszłym tygodniu Faktycznie warunkowe Fikcyjna dostawa do agencji informacyjnej STT, że śledzą go inne kraje.
W tym samym czasie Andrzej Duda wślizgnął się do Lwowa na zachodniej Ukrainie i powiedział, że Polska jest gotowa dostarczyć czołgi poszukiwane przez Kijów, ale „w ramach międzynarodowej koalicji”.
Jak dotąd Wielka Brytania pozostawała w tej kwestii nieco odizolowana, ogłaszając w ubiegłą sobotę, że przekaże Ukrainie 14 czołgów Challenger 2. Nie jestem pewien, czy ostatnie zawirowania w niemieckim Ministerstwie Obrony będą bardzo pomocne. Ten poniedziałek, Christine Lambrecht musiała się poddać W portfelu, bo w tym rozdziale jest tyle błędów.
„Guru mediów społecznościowych. Bardzo upada. Wolny fanatyk kawy. Entuzjasta telewizji. Gracz. Miłośnik internetu. Nieskrępowany wichrzyciel.”
More Stories
Euro 2024: Holandia od tyłu pokonała Polskę w finale grupy C przeciwko Francji
W Polsce protest przeciwko wykorzystaniu sztucznej inteligencji w radiu
Polska zabiega o czasowe zawieszenie praw azylowych z UE